خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خروج دالر از افغانستان به ايران و پاکستان يکى از دلايل کاهش ارزش افغانى است

خروج دالر از افغانستان به ايران و پاکستان يکى از دلايل کاهش ارزش افغانى است

May 21, 2019 - 15:16

کابل(پژواک، ٣١ ثور ٩٨): اتحاديه صرافان مى گويد که از اوايل سال روان تا حال، ارزش افغانى در برابر دالر امريکايى، به دليل خروج دالر از افغانستان به ايران و پاکستان و برخى عوامل ديگر، حدود هفت درصد کاهش يافته است.

به اساس معلومات سراى شهزادۀ شهر کابل، ارزش خريد يک دالر امريکايى در سوم حمل سال روان (١٣٩٨) ٧٥،٦ افغانى؛ اما امروز (٣١ ثور) ٨٠،٦٠  افغانى مى باشد.

حاجى دادگل معاون اتحاديه صرافان سراى شهزاده شهر کابل، به آژانس خبرى پژواک گفت که پايين آمدن ارزش پول افغانى در برابر دالر امريکايى، دو عامل (خارجى و داخلى ) دارد.

وى در مورد بُعد خارجى گفت: «در همين حدود يک، يک و نيم ماه مى شود که پول هاى همسايه هاى ما ايران و پاکستان در وضعيت بد قرار دارد و تاثير مستقيم بالاى افغانى نيز گذاشته است؛ زيرا اين دو کشور از ولايات افغانستان که در سرحد شان قرار دارند، دالر را به پيمانۀ وسيع خريدارى و از افغانستان خارج مى کنند.»

به اساس معلومات سراى شهزاده، در اوايل ماه حمل يک دالر امريکايى به ١٣٥ کلدار پاکستان؛ اما امروز به ١٥٠ کلدار تبادله مى شود.

همچنان منبع افزود که در اوايل ماه حمل، يک دالر امريکايى به ١٣٥٠٠ تومان ايرانى؛ اما امروز به ١٥٠٠٠ تومان تبادله مى شود.

همچنان دادگل خاطرنشان کرد که از گذشته ها در اکثر مناطق ولايات فراه، بادغيس و نيمروز تومان ايرانى و در ولايات پکتيا، پکتيکا، ننگرهار، غزنى، کندهار، ارزگان نورستان و کنر کلدار به طور مستقيم و غيرمستقيم در معاملات روزمره استفاده مى شود که اين هم تاثير منفى بالاى ارزش افغانى داشته است.

وى افزود که در کنار رقم بلند واردات که سبب بيرون شدن دالر از کشور مى شود و تاثير منفى بالاى ارزش افغانى مى گذارد، بدتر شدن اوضاع سياسى، امنيتى و اقتصادى، عوامل ديگر در بعد داخلى مى باشند که باعث پايين شدن ارزش افغانى در برابر دالر مى باشد. 

موصوف گفت که اخيراً اوضاع سياسى و امنيتى کشور در وضعيت خوب  قرار ندارد، به خصوص که هر هفته در هر گوشه و کنار کشور يک تاجر ترور مى شود، اختطاف مى شود که يک نوع دلسردى و بى اعتمادى را به باور آورده، تجار و سرمايه گذاران تلاش مى کنند تا سرمايه هاى شان را دالر نموده و از افغانستان خارج کنند.     

همچنان حاجى گل احمد يک تن ديگر از صرافان سراى شهزادۀ شهر کابل، با تاييد سخنان دادگل گفت که بانک مرکزى، قبلا هفته وار در چند مرحله دالر را به بازار عرضه مى کرد؛ اما اکنون عرضۀ دالر را کاهش داده و اين هم مى تواند تاثيرى بر ارزش افغانى در برابر دالر داشته باشد.

هر دو تن يادشده مى گويند که اگر اقدامات لازم و عملى از سوى بانک مرکزى روى دست گرفته نشود، ارزش افغانى بيشتر پايين خواهد رفت.

تاج محمد اکبر استاد پوهنځى اقتصاد پوهنتون کابل گفت در کنار همۀ عوامل چون کاهش کمک، بيلانس بلند ميان صادرات و واردات، مشکلات اقتصادى، بدتر شدن شرايط امنيتى و سياسى که ذکر شد، اخيراً ايران و پاکستان دو همسايه افغانستان براى بهتر شدن ارزش پول هاى شان دالر را از افغانستان به پيمانه بسياربلند قاچاق مى کنند که بايد جلو آن گرفته شود.

وى پيشنهاد کرد که بايد حکومت در کنار جذب سرمايه گذارى ها در داخل و روى دست گرفتن پروژه هاى زيربنايى؛ جلو قاچاق دالر را نيز بگيرد، از چلش پول هاى اين دو کشور در برخى ولايات کشور جلوگيرى کند که زمينه را براى قاچاق دالر فراهم نموده است. 

ايمل هاشور سخنگوى بانک مرکزى افغانستان نيز گفت: « در کنار ساير عواملى چون مسايل امنيتى، سياسى در داخل کشور، اخيراً ارزش پول هاى همسايه هاى ما يعنى پاکستان و ايران افت پيدا کرده که تاثير مستقيم بالاى ما هم داشته و ارزش افغانى نيز در برابر دالر پايين آمده است؛ زيرا ما از اين دو کشور به پيمانه وسيع واردات داريم، همين واردات سبب مى شود که دالر از افغانستان خارج شود.»   

او افزود که ايران و پاکستان، از عمده ترين شرکاى اقتصادى افغانستان مى باشند و افغانستان، سالانه تنها از ايران به ارزش سه ميليارد دالر امريکايى و از پاکستان نيز در همين حدود واردات دارد.

وى در مورد اينکه هنوزهم پول هاى اين دو کشور در ولايات سرحدى افغانستان در حال چلند است و ممکن کشورهاى همسايه از اين وضعيت سوء استفاده نموده دالررا از افغانستان خارج کنند،  و چرا جلو آن را نگرفته اند؟ چنين پاسخ داد: «بازهم به تاکيد مى گويم که جلو خروج دالر را به دليلى گرفته نمى توانيم که ما از اين کشورها واردات داريم.»

موصوف در مورد اينکه چرا بانک مرکزى جلو چلش کلدار پاکستان و تومان ايران در برخى ولايات کشور را نگرفته است؟ گفت: «با تاسف بايد بگويم که بلى در شمارى ولايات، هموطنان ما در معاملات روزمره خود، از پول هاى اين دو کشور استفاده مى کنند و متاسفانه که ما در قانون چنين ماده را نداريم که اين عمل را جرم تلقى کنيم و ما مطابق با آن، کسى را مجازات کنيم.»

اما  ايمل هاشور گفت که بانک مرکزى، برنامه هاى تبليغاتى در مورد عدم چلش اين پول ها دربرخى ولايات در داد و ستد داشته و هميشه تبليغ کرده که پول افغانى هويت کشور است، نبايد در داخل کشوردر معاملات روزمره، از ديگر پول ها استفاده صورت گيرد. 

به گفته او در درازمدت براى بلند بردن ارزش افغانى، بايد سطح صادرات بلند برده شود و توليدات در داخل کشور بيشتر گردد؛ اما در کوتاه مدت بانک مرکزى تلاش دارد تا از طريق ستراتيژى عرضه دالر در بازار، ارزش افغانى را در تعادل نگه دارد.

وى افزود که بانک مرکزى از آغاز سال روان تا حال، ٨٥٠ ميليون دالر امريکايى را به بازار عرضه کرده است و اين روند همچنان ادامه دارد.

او به سوالى مبنى بر اينکه آيا ارزش افغانى از اين اندازه بيشتر پايين خواهد آمد؟ گفت: «ما در وضعيتى قرار داريم که قابل پيشبنى نيست، ممکن تحت کنترول بيايد و يا هم ارزش افغانى بيشتر پايين بيايد.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement