خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ولسی جرگه بر يک رای سرنوشت ساز رحمانی جنجال جریان دارد

در ولسی جرگه بر يک رای سرنوشت ساز رحمانی جنجال جریان دارد

May 22, 2019 - 13:45

کابل (پژواک، اول جوزا ٩٨): تحقیقات نشان داد که در روز دوم انتخابات ریاست ولسی جرگه، نصاب جرگه ۲۴۷ تن بود، که بر اساس آن هیچ نامزد برنده خوانده نمی شود؛ اما اکنون بر سر یک رای، مشکل به میان آمده است.

در ٢٨ ثور، در دور دوم انتخابات رياست ولسى جرگه، براى دو تن (میر رحمان رحمانی و کمال ناصر اصولی) که در دور قبلى بيشترين آراء را داشتند، صندوق هاى راى گذاشته شد؛ اما ناپديد شدن سه راى، سبب جنجال ميان اعضاى جرگه شد؛ زيرا اگر ثابت شود که نصاب جرگه در آن روز ٢٤٧ تن بوده، هر دو نامزد بازنده مى باشند؛ اما اگر نصاب در آن روز ٢٤٤ تن ثابت باشد، در آن صورت رحمانى برنده شناخته مى شد. 

 

روز دوشنبه بعد از تنش هاى دو روزه ميان اعضاى جرگه، هيئت ٢٧ نفرى براى بررسى اين موضوع از سوى مجلس عمومى ولسى جرگه توظيف شد؛ تا این موضوع بررسی کند و نتایج بررسی های خود را به نشست عمومی جرگه ارایه دهد. در این هیئت پنج تن از طرفداران رحمانى، پنج تن از طرفداران اصولى و ١٧ عضو بیطرف اند.

 

روز گذشته برخی اعضای این جرگه گفتند که قرار است این هیئت، به تاریخ اول ماه جوزا نتایج کار خود را با نشست عمومی جرگه در میان بگذارد؛ اما تاهنوز این کار صورت نگرفته است.

ننگیالی لونگ عضو ولسی جرگه، امروز گفت که عطاء محمد نور دهقانپور رئیس موقت، در روز انتخابات به روایت ۲۴۴ تن، رحمانی را برنده اعلام کرد و گفت که نصاب ۲۴۴ تن میباشد.

وی گفت که رئيس موقت جرگه، سه رای را که ناپدید خوانده میشد، غیرحاضر حساب کرد.

لونگ افزود که آرای گم شده، پیدا شد و ثابت گرديد که نصاب جرگه در روز انتخابات ۲۴۷ تن بود.

به گفتۀ او از جمله سه رای گم شده؛ دو رای پیداشده و به عوض یک رای دیگر، ورق سفید به صندوق انداخته شده بود.

وی افزود که آراء ذکر شده، باطل بوده و به نفع هیچ نامزد انداخته نشده است.

لونگ گفت که با توجه به این آراء هیچ نامزد برنده نمی باشد.

به گفتۀ او، اکنون طرفداران رحمانی میخواهند که ورق رای را به نفع رحمانی حساب نمایند که برای استفاده کردن به رحمانی، در جای مشخص خالی ۲ نوشته شده و زیر آن نقطه گذاشته شده است.

لونگ افزود این درحالیست که این رأی، در روز انتخابات باطل اعلام شده؛ زیرا به عوض "۲" و "نقطه" باید "ص" یا تیک مارک گذاشته می شد.

وی اضافه کرد: "اصول طورى است که اگر آنها در روز انتخابات اعتراض رسمی و کتبی کرده بودند، باز بررسی می شد... اما اکنون که راه های دیگر بسته شد، این موضوع را گرفته اند."

در اصول وظايف داخلى ولسی جرگه آمده است که بعد از اخذ رای و اعلام نتایج، بر موضوع تصویب شده بار دوم بحث نمی شود.

وی گفت: "در پایان ورق، قصداً یک نشانی گذاشته شده بود که این بین آنها یک شفر بود، این شفر قبلاً بین آنها گذاشته شده بود که بر اساس آن پول میداد."

جاوید ساپی نمایندۀ مردم ولایت کنر در ولسی جرگه و عضو هیئت ۲۷ نفری نیز گفت که بعد از بررسی واضح شد که نصاب جرگه در روز دوم انتخابات ۲۴۷ تن بود؛ زیرا دو رأی گم شده، در آراء باطل پیداشده بود.

وی علاوه کرد که کمیته آرشیف، روند دور دوم رای دهی را به دقت مشاهده نمود که ۲۲ موارد مهم را از آن به دست آورد.

 ساپی افزود: "کمیسیون در مورد یک رای باطل نظر داد که باید چه کرد؟ جواب ما این بود که بر اساس قانون وظایف داخلی ولسی جرگه، بعد از ختم جلسۀ انتخابات ریاست، هيچ شکایت قابل بحث نیست، نظر ما این بود که در مورد رای جنجالی، نظر تمام اعضای جرگه گرفته شود، نه اینکه هیئت ٢٧ نفری در این خصوص تصمیم بگیرد، و اخیراً ما (مریم سلیمانخیل، راضیه سادات منگل، خادم، عبدالرشید عزیزی، نادرخان کتوازی، اوریاخیل، شاهپور پوپل، خان محمد وردک و من جاوید ساپی) به گونۀ احتجاج جلسه را ترک کرده و حق معامله بر قانون را به خود ندادیم."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement