خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طلای یک معدن در خانشین هلمند به پاکستان قاچاق میشود

طلای یک معدن در خانشین هلمند به پاکستان قاچاق میشود

May 22, 2019 - 14:37

 

لشکرگاه (پژواک، اول جوزا ۹۸): شماری از متنفذین قومی و اعضای شورای ولایتی هلمند می گویند که افراد ناشناس، با همکاری طالبان مسلح در ولسوالی خانشین، طلای یک معدن را از طریق یک تونل به پاکستان قاچاق میکنند؛ اما طالبان این موضوع را شدیداً رد می نمایند.

عطاءالله افغان رئيس شورای ولایتی هلمند در مورد، به تاریخ اول جوزا، به آژانس خبری پژواک گفت که شماری افراد ناشناس، از یک کوه در منطقه ربات ولسوالی خانشین، طورغیرقانونی طلا را استخراج میکنند.

به قول افغان، طلای معدن مذکور، با همکاری طالبان از مجرای یک تونل، به پاکستان قاچاق می شود.

موصوف گفت: "چندی پیش از منطقه تاغز این ولسوالی، سنگ رخام قاچاق میشد، ولی اکنون قاچاق طلا نیز آغاز شده و این تونل توسط حکومت پاکستان ایجاد گرديده است."

همچنان نجیب الله یکتن از سران قومی در ریاست امور اقوام و قبایل هلمند، به پژواک گفت که با همکاری طالبان مسلح، در کوه مربوط منطقه ربات ولسوالی خانشین، حفریات غیرقانونی آغاز شده است.

موصوف افزود: "خانشین در امتداد خط دیورند واقع است، از این کوه سنگ رخام و طلا به پاکستان قاچاق میشود که گاه بلوچ ها جلو آن را میگیرند و درگیری به وقوع می پیوندد."

به اساس معلومات نامبرده، هر روز ده ها موتر از این کوه بارگیری میشود، که طالبان از هر موتر  ۷۰ تا  ۸۰ هزارکلدار مالیه اخذ میکند.

عبدالاحد یکتن از متنفذین قومی دیگر، به پژواک گفت که از کوه متذکره، افزون بر طلا و سنگ رخام، یورانیم، آهن ربا، کاربنیت و برخی مواد دیگر، به گونه غیرقانونی استخراج میشوند.

موصوف افزود: "هر روز ۳۰ موتر از اینجا بارگیری میشود، در هر موتر ۵۰ تن رخام یا مواد دیگر بار میشود، که با پرداخت ۸۰ هزار کلدار محصول به طالبان، به پاکستان انتقال میگردد."

محمدیاسین خان والی هلمند در مورد اظهارات متذکره، به پژواک گفت که در کنار ولسوالی خانشین، در بسا مناطق دیگر این ولایت با همکاری طالبان، معادن غیرفنی استخراج میگردد و سپس به پاکستان قاچاق میشود.

به قول والی، پاکستان قصد دارد تا با همکاری طالبان، مواد معادن مهم افغانستان را به کشور خود طور قاچاقی انتقال دهد.

یاسین خان گفت که درمورد حفریات معادن ولسوالی خانشین، هیئتى را توظیف نموده تا بتواند جلو کاوش های غیرقانونی را بگیرد.

حکومت پاکستان، تاکنون در مورد ابراز نظر نکرده است.

قاری یوسف احمدی سخنگوی گروه طالبان، به پژواک گفت که گزارش های فوق در اختیار طالبان نیز قرار گرفته، ولی عاری از حقیقت است.

موصوف علاوه نمود: "درآنجا هیچ شخص ناشناس دیده نشده و نه امارت اسلامی اجازه میدهد که کس به حفاری مبادرت ورزد، پخش همچو گزارش ها برای فراهم نمودن موارد تبلیغاتی علیه ما است."

قابل ذکراست که پیش از این نیز شماری از افراد در برخی مناطق کشور، مدعی شده بودند که در مناطق تحت سلطه طالبان، معادن طور غیرقانونی استخراج میشوند و در نهایت به کشورهای همسایه قاچاق می گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement