خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جاری شدن سیلاب ها خطر فروپاشی منار جام را افزایش داده است

جاری شدن سیلاب ها خطر فروپاشی منار جام را افزایش داده است

May 23, 2019 - 15:08

فیروزکوه(پژواک، ۲ جوزا ۹۸):. مسئولان محلی غور می‌‌گویند که بارندگی های اخیر در این ولایت سبب جاری شدن سیلاب ها در برخی از ولسوالی ها به ویژه در اطراف منار جام گردیده و خسارات هنگفت را به بارآورده است.

فخرالدین آریاپور رئیس اطلاعات و فرهنگ غور با ابراز نگرانی از این وضعیت، به آژانس خبری پژواک گفت که در نتیجه این سیلاب ها تمام دیوارهای محافظوی و هوتلی که از سوی سازمان فرهنگی جهان (یونسکو) در کنار منار جام ساخته شده بود، از بین رفته و سطح آب تا بدنه این منار رسیده است.

موصوف افزود که این موضوع با اداره محلی و مقام های حکومت در مرکز در میان گذاشته شده است، اما تاهنوز هیچ توجه صورت نگرفته است.

وی با ببان این که اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، احتمالاً منار جام سقوط خواهد کرد، گفت: «از دیروز به این طرف سیلی که از طرف دره جام سرازیر شد بسیار قوی بود و حتی مسیر دریای هریرود را بند کرد و آب مهمانخانه منار جام و دفتر منار جام که از سوی یونسکو ساخته شده بود، تخریب شد و موزیم کهنه را هم نابود کرده است.»

او خاطر نشان کرد که حالا سیل در بدنه منار جام رسیده است.

آریاپور تصریح نمود که برای تغییر جهت آب وجلوگیر از فروپاشی این منار حدود دوصد کارگر را به محل فرستاده است، اما این اقدام پاسخگو نخواهد بود.

از سویی هم شماری ازفرهنگیان غور منار جام را از آثار با ارزش در سطح جهان دانسته، می‌گویند که که باید حکومت به زودترین فرصت برای استحکام کاری این منار برنامۀ را روی دست بگیرد.

محمد نصیر توکلی یک تن از فرهنگیان ولایت غور می گوید: «‌منار جام یگانه منار آجری در سطح افغانستان است و این منار نشان دهنده هویت ولایت غور و هویت افغانستان است و نباید دولت مردان بی توجهی کنند.»

موصوف علاوه کرد که حکومت باید برنامۀ را برای نگهداری این منار روی دست گیرد.

معروف سیدی یکی دیگر از فرهنگیان غور نیز تاکید می کند که اگر برای استحکام کاری این منار برنامۀ گرفته نشود این منار فرو خواهد ریخت و هویت مردم افغانستان از بین می رود.

او افزود: «هویت مردم غور همین منار است و اگر این منار از بین برود هویت ۹۰۰ ساله ما از بین می رود.))

با این حال، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت در صفحه فیسبوک خود نوشته است که در جلسه شورای وزیران به وزرات اطلاعات فرهنگ و سازمان یونسکو وظیفه سپرده شده است، تا هرچه زودتر تیم تخنیکی مجرب را به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر ساحه منار جام و کار روی اقدامات بعدی به ولایت غور بفرستند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan