خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در افغانستان هرسال ۶۰ هزارتن به سرطان مصاب میشوند

در افغانستان هرسال ۶۰ هزارتن به سرطان مصاب میشوند

May 23, 2019 - 16:58

جلال آباد (پژواک، ۲جوزا ۹۸): درافغانستان هرسال، ۶۰ هزار تن به امراض مختلف سرطانی مصاب میشوند، درحالیکه دراین کشور، برای تداوی بیماری متذکره شفاخانه اختصاصی وجود ندارد.

ازجانب دیگر مسوولین ولایات شرقی اذعان میکنند که نبود شفاخانه ويژه معالجه بیماری سرطان مشکل بزرگ است و خواستار شفاخانه معیاری شدند.

مسوولین ولایت های ننگرهار، لغمان و نورستان، این اظهارات را به تاریخ ۲ جوزا در شهر جلال آباد در نشست تدویرشده پیرامون جلوگیری از مریضی سرطان بیان داشتند.

به اساس معلومات، دراین زون هزاران تن دچاری بیماری سرطان اند که اکثریت شان برای مدوای به کابل و یا پاکستان میروند.

به باور متخصصین امورصحی، تاخیر در تداوی بیمار مصاب به مرض سرطان سبب هلاکت فرد بیمار میشود.

روی این ملحوظ، مسوولین زون شرق، برای تداوی بیماری سرطان، بر تلاش های مشترک در خصوص ایجاد شفاخانه معالجوی بیماری های سرطانی اصرار ورزیدند.

شاه محمود میاخیل والی ننگرهار، درنشست حمایتی نهاد مبارزه علیه سرطان تاکید ورزید که باید با تشریک مساعی سکتور دولتی و خصوصی در زون شرق، یک مرکز تدوای بیماری های سرطان ایجاد شود، تا از رفتن به کشورهای خارجی دراین عرصه رهایی یابیم.

میاخیل گفت، که به اساس سازمان صحی جهان WHO، در افغانستان هر سال بیست هزار تن به بیماری های سرطان مبتلا میشوند که ازاین جمع ۱۵ هزارمی میرند، دراین آواخر  اکثر امراض سرطانی به گونه خوب تداوی میشوند.

محمد آصف ننگ والی لغمان درمورد تدویر این نشست ابراز خرسندی نموده و افزود که اداراه ولایتی درعرصه جلوگیری بیماری متذکره آماده هرگونه همکاری است اما اصرار ورزید که درعرصه جلوگیری و تداوی مرض متذکره باید در خصوص رفع نواقص موجود کار شود.

داکترعالمی بنیانگزار نهاد مبارزه علیه سرطان و معین وزارت مهاجرین و عودت کنندگان گفت که شش سال قبل به بیماری سرطان مبتلا شده بود، به معالجه اش پرداخت و اکنون هیچ مشکل صحی ندارد.

خانم عالمی افزود، زمانیکه تدوای وی صورت گرفت، برای تداوی بیماران افغان مصاب به سرطان ، به اساس دریافت جواز از سوی وزارت عدلیه، یک نهاد مستقل را تاسیس کرد که با کمک های هموطنان و منابع کمک کننده دیگرفعالیت می کند.

به قول وی، نهاد متذکره درعرصه آگاهی دهی پیرامون بیماری های سرطانی، انجام تحقیقات درمورد امراض سرطانی، تعقیب صحی امراض سرطانی فعالیت دارد.

داکترجاوید صافی رییس نهاد مبارزه علیه امراض سرطانی در افغانستان می گوید که نهاد متذکره درسال ۲۰۱۶ میلادی، از سوی رییس جمهور در ارگ افتتاح شد که افزون بر دیگران خانم اول کشور نیز حامی ويژه آن است.

نامبرده میگوید که ازسوی این نهاد درننگرهار، لغمان و کنر به همکاری والی ها، پوهنتون ها و ادارات صحی ولایت های متذکره، برنامه آگاهی دهی را راه اندازی کرد که ۱۳۳ هزار تن درآن اشتراک ورزیدند.

به قول صافی، به اساس تحقیقات انجام شده توسط آنها، در زون شرق اکثر بیماران مصاب به مرض سرطان، به سرطان خون، جگر، مری، سینه، معده و برخی دیگر مبتلا اند و شاید عامل آن استفاده از سلاح های کیمیاوی باشد.

حمیرا رفيع معاون شورای ولایتی ننگرهار، محمد هاشم فیضی معاون والی نورستان و مولوی جلال آبادی به نمایندگی علمای دین درعرصه جلوگیری امراض سرطانی از تلاش های آغازشده دراین عرصه حمایت نموده و تعهد همکاری سپردند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement