خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم هلمند به جلوگیری از بمباردمان های کورکورانه نیروهای خارجی تاکید کردند

مردم هلمند به جلوگیری از بمباردمان های کورکورانه نیروهای خارجی تاکید کردند

May 23, 2019 - 18:09

 لشکرگاه ( پژواک، ۲ جوزا ۹۸): شماری از فعالان مدنی و بزرگان قومی هلمند، از حملات هوایی نیروهای خارجی که منجر به تلفات افراد ملکی و سربازان امنیتی میشود ابراز نگرانی نموده و برای جلوگیری اش تاکید کردند.

 آنها طی نشست خبری، به تاریخ ۲ جوزا گفتند که طی دوهفته گذشته، در جریان حملات هوایی نیروهای خارجی ۳۵ سرباز امنیتی و ۱۸ فرد ملکی کشته شده اند.

 نظر محمد رودی رییس دفتر هماهنگی نهاد های مدنی هلمند در این نشست گفت که آمار تلفات افراد ملکی و نیروهای امنیتی در حملات هوایی نیروهای خارجی افزایش یافته است.

 وی میگوید: ((به خاطرمدیریت و رهبری نادرست حملات هوایی، افراد ملکی و پولیس کشته میشوند.))

 همچنان یک فعال مدنی دیگر به نام عبدالولی پتیال میگوید، از اثر نا هماهنگی میان مسوولین امنیتی، آمار تلفات سربازان و افراد ملکی افزایش یافته است.

 پتیال افزود: (( اگر وضعیت چنین دوام یابد، امکان دارد طالبان به زود ترین فرصت به دروازه های شهر لشکر گاه برسند.))

 همچنان عتیق الله متنفذقومی و رییس شورای اجتماعی ولسوالی ناوه گفت، هفته قبلی برای پولیس هفته خونین بود.

 طبق معلومات وی، هفته گذشته در این ولایت، ۱۸ پولیس در حملات هوایی نیروهای خارجی، ۳۰ تن  آنها در جنگ رو در رو با طالبان  کشته  و ۲۰ تن دیگر زخمی اند.

 وی میگوید، در پی عدم توجه مسوولین، سربازان امنیتی کشته میشوند که باید جلو آن گرفته شود.

 درعین حال شاه خان اکا رییس شورای اجتماعی ولسوالی گرمسیر گفت ، پولیس نباید درحملات هوایی نیروهای خارجی و منافع دیگران کشته شوند.

 وی افزود: (( اگر از این گونه حملات جلوگیری نشود، مورال نیروهای امنیتی بیشتر خراب خواهد شد.))

 برخی افراد دیگر نیز اظهارات مشابه داشتند و در جریان درگیری ها بر جلوگیری از تلفات افراد ملکی و سربازان امنیتی پافشاری داشتند.

 از سوی دیگر، سمونمل احسام الدین هلمندی قوماندان امنیه هلمند به پژواک گفت که نسبت به پولیس، طالبان دو چند متحمل تلفات و جراحات شده اند.

 وی آمار دقیق در مورد تلفات پولیس ارائه نکرد اما افزود: (( فصل جنگ است، ساحه نیز سبز است، بنا بر آن آمار تلفات بیشتر شده است.))

 به قول قوماندان، مذاکرات جاری صلح و جنگ هلمند با هم رابطه تنگاتنگ دارند، زیرا طالبان قصد دارند  تا در مذاکرات صلح، خواسته های شان را جانب مقابل بپذیرد.

ازجانب دیگر، یوناما دفتر سیاسی ملل متحد با پخش اعلامیه اذعان نموده که به تاریخ ۲۰ و ۲۲ ماه می در ولایت های هلمند و کنر، به شمول هفت طفل و پنج زن، ۱۴ فرد ملکی کشته شده اند.

یوناما از طرف های درگیرجنگ خواسته تا در اثنای جنگ به زندگی افراد ملکی توجه ويژه مبذول کنند.

قابل ذکراست که هلمند از جمله ولایت های ناامن کشوراست که درحال حاضرطالبان مسلح بر شش ولسوالی آن تسلط کامل دارند و بسا مناطق ولسوالی های دیگرنیز درتصرف آنها قرار دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement