خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نامزدان معترض زن: اگر به صدای ما گوش داده نشود، اعتصاب غذایی می کنیم

نامزدان معترض زن: اگر به صدای ما گوش داده نشود، اعتصاب غذایی می کنیم

May 23, 2019 - 14:00

کابل(پژواک، ۲ جوزا ۹۸): نامزدان معترض ۱۲حوزه انتخاباتی در ۳۱مین روز تحصن خود، انتخابات ولسی جرگه را «کودتای سیاه» دانسته، هشدار دادند که اگر به صدای شان پاسخ داده نشود، دست به اعتصاب غذایی خواهند زد.

این معترضان که تعداد شان به ۲۰ تن می رسد؛ از ولایت های هلمند، کندهار، ننگرهار، میدان وردک، پکتیکا، لوگر، بغلان، تخار، بدخشان، سمنگان، هرات و حوزه کوچی ها می باشند و امروز پنجشنبه، ضمن صدور قطعنامه خواستار ایجاد محکمۀ اختصاصی به منظور رسیدگی به معضلات انتخاباتی شدند.

فرزانه فرهمند نامزد معترض ولایت بغلان گفت: «۳۱ روز از تحصن ما می گذرد و در کنار این که به خواست ما کسی پاسخ مثبت نداده و پولیس با برخورد خشن خیمه ما را جمع کرد.»

اوافزود که همیشه حقوق شهروندان با معاملات سیاسی زیر پای شده و قسمی که مردم شاهد بودند، انتخابات گذشته مافیایی و به مانند بازار آزاد پیش رفت و آرا با پول خرید و فروش شد.

صدیقه مبارز نامزد معترض ولایت میدان وردک در حالی که انتخابات ولسی جرگه را «کودتای سیاه» خوانده، افزود که انتخابات سال ۱۳۹۷ سیاه ترین و بدنام ترین انتخابات بود، زیرا کسانی که به ولسی جرگه راه یافته اند بر اساس رای پاک مردم نه بلکه کسانی اند که به وسیله پول راه یافته اند.

فضل احمد معنوی رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات که در این گردهمایی حضور داشت تاکید کرد که مسئولین باید به اعتراضات زنان معترض گوش دهند.

او افزود که یکی از راه های رسیدن به دموکراسی نیم بند در این کشور رسیدن به عدالت است، اگر عدالت پامال گردد، دیگر مردم به پای صندوق های رای نخواهند رفت.

در اعلامیۀ که از سوی معترضین به خوانش گرفته شد، آمده است که مسئولان نهادهای انتخاباتی علاوه بر بی کفایتی در زمینه مدیریت و رهبری پروسه انتخابات که روند برگزاری آن را با مشکلات و چالش های جدی رو به رو کرد، با انجام معاملات پشت پرده با برخی از نامزدان به شکل گسترده در ارای پاک مردم دستبرد زده و به گواهی اسناد و مدارک معتبر با رای سازی گسترده درهنگرهای کمیسیون انتخابات سرنوشت ملی را به بازی گرفته اند.

در اعلامیه خاطر نشان شده است که با انتصابات نا بجا و با گماشتن افراد ضعیف و بی کفایت در راس دو نهاد مهم ملی و همچنین دخالت های فراقانونی وغیر مسئولانه، زمینه برای به بحران کشانیدن یک پروسه مهم و حیاتی را فراهم کرده است.

در این اعلامیه تصریح شده است: «اگر به خواسته های ما پاسخ داده نشود و فساد پیشگان به محکمه کشانیده نشوند ضمن ادامه اعتراض ها، اقدامات جدی تری را روی دست خواهیم گرفت، پیامدها و مسئولیت بعدی به عهده دولت مردان و نهاد های مسئول می باشد .

انتخابات ولسى جرگه، در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته و متعاقباً در پنجم عقرب در کندهار در سراسر کشور به استثنای ولایت غزنی برگزار شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement