خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات شفتالو در هلمند افزایش یافته است

حاصلات شفتالو در هلمند افزایش یافته است

May 25, 2019 - 15:34

لشکرگاه (پژواک، ۴ جوزا ۹۸): شماری از کشاورزان و مسئولین ریاست زراعت هلمند می گویند که امسال دراین ولایت برای بار نخست، درختان شفتالو حاصلات وافر داشته که بدیل خوب برای کشت کوکنار شده می تواند.

در مناطق مختلف هلمند، ۹۵ باغ شفتالو احداث شده که از این جمله، یک باغ در ولسوالی ناوه درهشت جریب زمین احداث شده، که هر روز بیش از یک تُن شفتالو از آن جمع آوری می شود.

گل آغا یکتن از مسئولین این باغ، به تاریخ ۴ جوزا، به آژانس خبری پژواک گفت که برای اولین بار دراین ولایت شفتالو حاصلات خوب داشته است.

نامبرده افزود: ((ما هر روز به بازار حدود یک ُتن شفتالو عرضه می کنیم، این شفتالو نسبت به شفتالوی کشورهای دیگرنهایت لذیذ است و مردم هم آن را خیلی می پسندد.))

همچنان موسی جان یکتن از زارعین دیگر، به پژواک گفت که مفاد حاصلات شفتالو، نسبت به کوکنار و هر محصول دیگر بیشتراست.

نامبرده افزود: ((شفتالو مفاد زیاد دارد، بازار آن نیز خوب است، ما یک باغ احداث کردیم، تلاش می ورزیم تا باغ های دیگر را نیز احداث کنیم.))

آغامحمد که وی هم مالک یک باغ شفتالو است، اظهارات مشابه داشت و اذعان کرد که مسئولین ذیدخل باید دراین عرصه با دهاقین کمک های لازم نمایند تا میزان حاصلات از این بیشتر شود.

موصوف گفت: ((باغ های شفتالو در هلمند خیلی تازه احداث شده، با آن بلدیت زیاد نداریم، ولی بازهم حاصلات خوب میدهد؛ اگر ریاست زراعت دراین عرصه همراۀ ما کمک نماید، حاصلات وافر را به دست خواهیم آورد.))

شماری از زارعین و باغداران نیز اظهارات مشابه داشتند.

زلمی الکو رییس زراعت هلمند، درخصوص موضوع متذکره، به پژواک گفت که امسال برای بار نخست شفتالو دراین ولایت حاصلات قابل ملاحظه داشته است.

الکو اضافه کرد: ((حاصلات زیاد داده و بازار خوب نیز دارد، اطمینان دارم که امسال دهاقین از بابت حاصلات شفتالو، میلیون ها افغانی عواید را به دست خواهند آورد.))

به اساس معلومات نامبرده، درهلمند بر ۱۰۳ هکتار زمین، ۹۵ باغ شفتالو احداث شده و در نظر است که در ۱۵۰ هکتار زمین دیگر نیز باغ های شفتالو احداث شود.

قابل ذکراست که در هلمند قبل از شفتالو، درختان پیوندشدۀ خرما نیز حاصلات خوب داشته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement