خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

يونسکو در بازسازى منارجام غور دو ميليون دالر هزينه مى کند

يونسکو در بازسازى منارجام غور دو ميليون دالر هزينه مى کند

May 25, 2019 - 13:47

کابل (پژواک، ٤ جوزا ٩٨): شمارى از باشنده هاى ولايت غور؛ از مقام هاى افغان و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد خواستند که براى جلوگيرى از فروپاشی منار جام غور، اقدام کنند.

اين مقام ها گفتند که اقدامات عاجل براى جلوگيرى از فروپاشى اين بنا روى دست است و سازمان علمى و فرهنگى ملل متحد (یونسکو) نيز دو ميليون دالر را به اين پروژه، اختصاص داده است.

منارجام در مناطق کوهستانی ولايت غور ،در ۶۲ کيلومتری منطقۀ «شهرک» در قريۀ موسوم به «جام» در کنار درياى هريرود موقعيت دارد.  

براساس اسناد سازمان یونسکو، این منار در سال ۱۱۹۴ میلادی در دوران سلطنت سطان غياث الدين غورى، با ٩ متر قطر و ۶۳.۳ متر بلندى ساخته شده و بعد از «قطب منار» در دهلی نو هندوستان، بلندترین منار خشتی جهان است.

حدود ۳۵ تن از سران و نماینده گان مردم غور، امروز در نشستی با حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ، محمد قاسم حیدری معين وزير دولت در امور رسیده گی به حوادث و عمراخان مقصودی مشاور سازمان علمى و فرهنگى سازمان ملل متحد (یونسکو)، در تالار کنفرانس هاى ولسى جرگه گفتند که این بنا، از اثر سيلاب با تهدید فروریختن مواجه است.

کرام الدين رضازاده نماینده مردم غور در ولسی جرگه، در اين نشست گفت که از سال ها به اين طرف، اين منار ترميم نشده و بودجه اى که یونسکو به بازسازى اين منار اختصاص داده بود، نيز درست هزينه نشده است.

او در مورد بودجه اختصاص دادشده از سوى يونسکو جزئيات نداده افزود که دیوار استنادى منار، از اثر سيلاب تخریب شده و اگر اقدامات عاجل روی دست گرفته نشود، این بناى تاريخى نابود مى شود.

تمیم یک تن از نماینده گان دیگر غور گفت: «پیش ما یک سوال ایجاد شده که چرا حکومت برای بازسازی ساحاتی که بیش از صد سال قدامت ندارد، میلیون ها افغانی هزینه می کند؛ اما برای حفظ منار غور که بیش از ٨۰۰ سال قدامت دارد توجه نمی کند؟»

او افزود که حدود سی در صد تزيينات منار، از بین رفته است و این روند ادامه دارد.

نماینده گان حوزه غرب با نشر قطعنامه اى، از حکومت افغانستان، یونسکو و بنیاد آغا خان خواستند تا جلو فروپاشی منار غور را بگیرند.

حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعت و فرهنگ گفت که در حال حاضر، بیش از دوصد هزار افغانی به غور فرستاده شده تا با استفاده از آن و منابع بشرى محلى، دست کم جلو خطر سيلاب که متوجه منار است، گرفته شود.

محمد قاسم حیدری معين وزارت رسیده گی به حوادث گفت که در چهار روز گذشته، هر روز بیش از ۱٥۰ تن از مردم محل، در بدل روزانه ۳۵۰ افغانی استخدام شده تا سیر سیلاب را از اين منار تغییر دهند.  وى افزود که نجيب آقا فهيم وزير اين وزارت نيز امروز به غور رفته است.

به گفته حسينه صافى، در ماه سرطان سال روان، يک متخصص ايتالوى به افغانستان مى آيد تا وضعيت منار را بررسى کند.

همچنان خانم صافى افزود که يونسکو براى بازسازى اين منار، دو ميليون دالر کمک مى کند؛ اما اين کمک به پرداخت يکصد هزار تا دوصد هزار دالر از سوى حکومت براى انجام اين کار مشروط ساخته است.

او خاطرنشان کرد که کابينه، پرداخت اين دوصد هزار دالر را نيز تاييد کرده است.

عمراخان مقصودی مشاور یونسکو نیز گفت که يونسکو، دو میلیون دالر براى جلوگيرى از فروپاشى منار يادشده کمک می کند.

او افزود که یونسکو برعلاوه کمک مالی، در بخش های تخنیکی نيز همکار وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement