خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

(یوناما)، از افزایش تلفات افراد ملکى در افغانستان نگرانی کرده است

(یوناما)، از افزایش تلفات افراد ملکى در افغانستان نگرانی کرده است

May 25, 2019 - 14:51

کابل (پژواک، ۴ جوزا ۹۸): هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)،  ضمن نگرانی از افزایش تلفات افراد ملکى در افغانستان، از طرف‌های درگیر خواسته است که در ماه رمضان جنگ را متوقف سازند.

در خبرنامه دفترهیئت معاونیت ملل متحد (یوناما)  که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، آمده است که یوناما عناصر مخالف دولت را برای حوادثی که در آن افراد ملکی عمداً هدف قرار می گیرند، محکوم می نماید.

خبرنامه افزوده است که این ماموریت، در حال بررسی حمله روز سوم جوزا بر یک مسجد در شهر کابل می باشد، که در جریان ادای نماز جمعه انجام شده است.

منبع گفته است که گزارش های ابتدایی نشان می دهد که افراد ملکی، شامل کشته شدگان و زخمی های این رویداد می باشند. این حادثه از اثر انفجار مواد انفجاری تعبیه شده در نزدیکی امام این مسجد صورت گرفته است.

روز گذشته درنتيجۀ يک انفجار در مسجد التقوا در مربوطات حوزۀ نهم شهرکابل، مولوى سميع الله ريحان کشته و ١٦ نماز گزار زخمى شدند .

 درادامۀ خبرنامه آمده است که یوناما همچنان در حال بررسی رویداد ۲۲ ثور درغزنی است، که در آن از یک موتر هاموی پُر از مواد انفجاری استفاده شده است.

 به اساس معلومات منبع؛ در این حادثه به ۱۷ فرد ملکی تلفات وارد گردیده که در این میان دو دختر نيز کشته شده اند.

به همين گونه در هفته اول ماه رمضان،  درنتيجۀ حملۀ طالبان بر یک نهاد غیر دولتی(کاونترپارت) درشهر کابل، شش فرد ملکی کشته و ۲۸ تن دیگر زخمى شده اند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته است:  "حمله بالاى مسجد، مخصوصا در جریان ادای نماز در ماه رمضان، عمل زشت و فجیع است."

به گفته اين ديپلمات بلند پايه سازمان ملل، این حملات عمدی در مناطقی که افراد ملکی در آنجا زندگی می کنند، زمانی رخ داده است که افراد ملکی، هزینه سنگینی را در این خشونت ها متحمل می شوند.

این ماموریت خاطر نشان می سازد که در حملات هوایی اخیر، بالای شماری از اهداف مخالفین دولت در هلمند و کنر ۱۴ فرد ملکی کشته شده اند.

اين درحاليست که در آغاز ماه جوزا درنتيجه حملات هوايى در ولسوالی های گرشک ولایت هلمند و چوکی ولایت کنر، شماری از افراد ملکی به شمول ۴ زن و ۸ کودک کشته و ۱۲ فرد ملکی زخمی شدند.

یوناما از همه طرف های درگیر خواسته است تا تلاش های شان را برای حفاظت از افراد ملکی که در درگیری های مرگبار گیر مانده اند، افزایش دهند.

منبع گفته است: "طرف های درگیر، برای حفاظت از افراد ملکی، به مکلفیت های شان در مطابقت با قانون بین المللی باید احترام بگذارند."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement