خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان ارزگان مانند گذشته از طرف های درگیرخواستار آتش بس شدند

باشندگان ارزگان مانند گذشته از طرف های درگیرخواستار آتش بس شدند

May 26, 2019 - 18:38

ترینکوت (پژواک، ۵ جوزا ۹۸): ساکنین محلی ارزگان، از جناح های درگیر جنگ می خواهند تا مانند سال گذشته، به مناسبت عید آتش بس را اعلان و به جنگ ها نقطه پایان بگذارند.

دولت افغانستان و طالبان سال پار (۱۳۹۷) به مناسبت عید فطر، برای بار نخست در کشور به آتش بس موقت دست یافتند، دولت آتش بس را برای یکماه تمدید کردؤ ولی طالبان برای سه روز جنگ را متوقف و آتش بس کردند.

در جریان آتش بس سال گذشته، ضمن خرسندی هموطنان در سراسر کشور، طرف های درگیر متخاصم که از سال های گذشته بدینسو در کمین نبرد علیه همدیگر دست به ماشه نشسته بودند، از خشونت انصراف ورزیدند و برادروار یکدیگر را در آغوش گرفتند.

اما بعد از اختتام آتش بس، جنگ ها بار دیگر شعله ورشد و طرفین برضد یکدیگر به اسلحه متوسل شدند.

با سپری شدن یک سال از آتش بس گذشته، باشندگان ارزگان مانند گذشته، آتش بس را مطالبه کردند و این بار خواستار آتش بس طولانی شدند تا راه برای استقرار صلح مساعد شود.

عبدالقدیر مسکونه منطقه خانقی مربوط ترینکوت که از سه سال بدینسو در شهر زندگی می کند، می گوید در آتش بس سال گذشته، شماری زیاد طالبان و نیروهای امنیتی را مشاهده کرد که همدیگر را برادروار در آِغوش گرفته و عکس های مشترک می گرفتند.

نامبرده می گوید که در سه روز آتش بس، ده ها طالب مسلح وارد شهر ترینکوت شدند که طی سه سال گذشته در کمربند امنیتی شهر علیه نظام افغانستان می جنگیدند.

به قول موصوف، گرچه طالبان با سلاح های سبک و سنگین داخل شهر ترینکوت شدند، ولی منسوبین نظامی در فضای برادری، از آنها میزبانی خوب کردند.

سمیع الله یکتن از ساکنین شهر ترینکوت است که سال پار در جریان ایام آتش بس، به دیدار خانواده خود رفته بود.

موصوف می گوید که با استفاده از فرصت آتش بس توانست تا بعد از سال ها به قریه و خانه خود برود.

معلم رحمت الله یکتن از متنفذین قومی ارزگان میگوید که صلح داعیه همه جناح ها است و از طرف های درگیرمی طلبد تا برادرکشی را متوقف سازند.

نامبرده که شماری اعضای خانواده اش در جنگ کشته شده، از دولت و طالبان می خواهد تا صلح کنند.

مولوی حمیدالله یکتن از عالمان دینی که عضو لویه جرگه مشورتی نیز بود، می گوید که از گوشه و کنار کشور ۳۲۰۰ تن صدای پایان جنگ را بلند کردند و در این راستا، قطعنامه ۲۳ماده یی را به حکومت ارائه کرد.

محمد شفیق اسدالله سعید والی ارزگان می گوید که این ولایت نسبت به ولایت های دیگر کشور بیشتر از جنگ متضرر شده و جنگ های سه سال اخیر، همه دار و نادار آنها را از بین برده است.

سعید می گوید که دراین مدت افزون بر تلفات و جراحات صدها طالب و نیروهای امنیتی، افراد ملکی نیز کشته و مجروح شده اند و ۱۳ هزار خانواده به ترک منازل مجبور شده اند.

والی می گوید که با اعاده صلح، همه مردم زندگی مرفه و آرام خواهند داشت.

محمد شفیق اسدالله سعید والی ارزگان می گوید که برای همه هویدا است که جنگ به جز نابودی و تباهی ثمره دیگر در پی ندارد و صلح هیچگاه زیانبار نیست.

والی ارزگان بار دیگراز مسوولین طالبان خواست تا با روند صلح یکجا شوند.

اما طالبان در ماه رمضان مطالبه آتش بس را رد نموده، ولی در مورد عید تاکنون ابراز نظر نکرده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking