خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محکمه ابتدائیه، هر یک از عاملان قتل مهسا را به ۳۰ سال حبس تنفیذی محکوم کرد

محکمه ابتدائیه، هر یک از عاملان قتل مهسا را به ۳۰ سال حبس تنفیذی محکوم کرد

May 26, 2019 - 15:47

کابل(پژواک، ۵ جوزا ۹۸): محکمه ابتدائیه دیوان جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی، در نخستین جلسه؛ هر یک از عاملان قتل مهسا را به ۳۰ سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات کرد.

مهسا دختر شش ساله، (۱۹حوت) سال­پار در مربوطات حوزه یازدهم شهرکابل اختطاف و يک روز بعد، جسد او يافت شد و پوليس دو تن را در پیوند به این قتل بازداشت کرد.

در نخست، کاروان جمال څارنوال موظف قضيه، صورت دعوا و دلايل عليه متهم را ارايه کرده و  گفت که شواهد، مدارک و اعترافات متهمان نشان می دهد که سجاد آغا و روح الله، مهسا دختر خُردسال را اختطاف و به قتل رسانده اند.

وی افزود که به دلیل ادعای مستقیم ورثه مقتول، اعترافات سریع متهمان مبنی بر اختطاف و قتل مهسا، اعتراف و ضبط صدای مطالبه ۳۰۰ هزار دالر از پدر مقتول، آنان مطابق به قانون محکوم به مجازات می باشند.

سپس روح الله اخلاص مساعد حقوقی متهمان گفت که خلاف قانون، سجاد آغا و روح الله از سوی پولیس لت و کوب شده و سپس اظهارات شان گرفته شده است؛ در حالیکه در هنگام قتل روح الله حضور نداشته است.

موصوف، سن متهمان را پائین تر از ۲۰ خوانده گفت که به اساس کد جزا کسی که سن ۲۰ را تکمیل نکرده باشد، به اعدام محکوم نمی شود.

به گفته وی، متهمان از عملکرد شان پشیمان شده و خودشان را به پولیس تسلیم کرده بودند و به همین دلیل باید در حبس شان تخفیف بیاید.

اما څارنوال قضیه در پاسخ به گفته های وکیل مدافع متهمان گفت: «در اوایل از لت و کوب پولیس چیزی نگفتند، وکیل مدافع می خواهد که حقایق را پنهان و قضیه را به جای دیگر بکشاند.»

سجاد آغا متهم قضیه قتل مهسا گفت: «عذاب وجدان داشتم و به همین دلیل خود را تسلیم پولیس کردیم؛ اما از سوی حوزه لت و کوب شدیم.»

روح الله دیگر متهم قضیه افزود: «در وقت قتل من حضور نداشتم، وقتی خود را به حوزه تسلیم کردیم توسط پولیس لت و کوب شدیم.»

عبدالوارث احسان­پور رئیس محکمه ابتدائیه دیوان جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی گفت: «ما هیئت قضایی دیوان جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی محکمه ابتدائیه حوزه دوم، در جلسه قضایی علنی منعقده تاریخ ۵\۳\۱۳۹۸ در حضور داشت طرفین قضیه، در حدود صلاحیت های قضایی خویش، شما اسامیان هر یک سجاد آغا ولد سید آغا و روح الله ولد نورالله را در قضیه اختطاف منجر به قتل مسمات مهسا طفل خرد سن، از ابتداى ایام نظارت و توقیفی تان، مطابق مواد ۵۹۸ و ۵۴۷ کد جزا با درنظرداشت ماده ۱۱۴ و به رعایت مواد ۲۱۸ و ۲۱۹ کود مذکور، هر واحد تان را به مدت ۳۰-۳۰  سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات نمودیم.»

وی افزود که طبق ماده ۱۸۲ کد جزا، دو سیت تیليفون نوع نوکیا و سامسونگ و یک سیت تیليفون نوع چینایی به دست آمده از نزد متهمین، قابل مصادره مى باشد .

موصوف گفت که دعوای حق العبدی متضرر قضیه طبق قانون محفوظ دانسته شده و حکم، قطعی نبوده طرفین حق اعتراض و استیناف طلبی را در میعاد قانونی دارند.

او تصریح کرد: «ما با رعایت ماده ۱۱۴ کد جزا تصمیم گرفتیم که صراحت دارد، طفلی که سن ۲۰ سالگی را تکمیل نکرده باشد، محکوم به اعدام نمی شود.»

در ماده ۱۴ کد جزا آمده است، شخصی که سن ۲۰ سالگی را تکمیل نکرده باشد به اعدام محکوم نمی گردد.

سنا اکبر وکیل مدافع مرتضی پدر مهسا، با انتقاد از څارنوال موظف قضیه گفت که ممکن در عقب این قضیه افراد دیگری هم دست داشته باشند؛ اما به خاطر پیدا کردن آنان، قضیه درست انکشاف داده نشده است.

مرتضی احمد پدر مهسا، فیصله محکمه را عادلانه نخوانده گفت: «من از فیصله محکمه راضی نیستم، ما اعدام قاتلین دخترم را می خواهیم به خاطری که مردم افغانستان از مشکل و ویروس اختطاف رهایی یابند و همچنان درس عبرت برای دیگر مجرمین و آدم ربایان گردد.»

وی، با انتقاد از عدم انکشاف قضیه گفت: «پس از قتل مهسا اطفالم، خانمم و خودم روانی شدیم، ما جز اعدام چیزی دیگر نمی خواهیم.»

موصوف، با اشاره به اینکه سن متهمان پائین ذکر شده است گفت که آنان خردسال نیستند و به خاطری که اعدام نشوند، سن خود را کم گفته اند.

او علاوه کرد به خاطر آنکه پشت قضیه را رها کند، بارها اخطار داده شده است؛ اما هیچ وقت از دادخواهی خود عقب نشینی نمی کند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement