خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

٨٨٧ زندانی به مناسبت عید فطر آزاد ميشوند

٨٨٧ زندانی به مناسبت عید فطر آزاد ميشوند

Jun 04, 2019 - 12:32

کابل (پژواک، ١٤ جوزا ٩٨): براساس فرمان رئییس جمهور به مناسبت عید فطر، تعداد ٨٨٧ زندانی از طریق لوی څارنوالی کشور رها ميشوند.

 این موضوع را رئیس جمهور غنی، شام دیروز، حین بازدید از محبس پلچرخی و ملاقات با زندانیان اظهار داشت.

  رئیس جمهور، از جریان کار بخش های مختلف محبس پلچرخی از جمله بلاک های تعمیر اداری، شفاخانه ۵۰ بستر و مسجد بازدید کرد و به مسئولین مربوطه هدایت داد که کار ساخت تعميرهای مربوط زندان پلچرخی را تا ماه های اسد و سنبله تکمیل کنند.

بعداً رئیس جمهو، علاوه بر ادای نماز شام و افطار روزه، با زندانیان پلچرخی دیدار کرد و به مشکلات و خواست های آنان گوش داد.

 درین دیدار، مولوی نیازمحمد و سنگر عزیزی، به نمایندگی از زندانیان مشکلات، خواست ها و پیشنهادات شان را با رئیس جمهور شریک ساختند.

آنان در مورد رهایی زندانیان کبرسن، صعب العلاج و محبوسین سیاسی که دوسیه های شان تکمیل شده، استخدام داکتران متخصص برای تداوی زندانیان، رسیدگی به قضایای محبوسین زندان بگرام، تعدیل ماده۳۵۰ قانون جزا و تبدیل شدن حکم اعدام به حبس ابد، تاخیر در ابرا، الزامیت، نبود مواد درسی برای محبوسین و تنگ بودن سلول های زندان، مشکلات و خواست های شان را بیان کردند.

بعداً فرمان رئیس جمهور در خصوص عفو مجازات حبس محکومین؛ و حکم رئیس جمهور در مورد توظیف یک کمیسیون جهت تشخیص امراض و تعیین سن محکومین، قرائت گردید.

رئیس جمهور غنی طی صحبتی گفت که در لویه جرگه مشورتی صلح، بخاطر حسن نیت دولت افغانستان گفته بودم که به تعداد ۱۷۵ تن از زندانیان را رها می کنم؛ اما بر اساس این فرمان، شمار بیشتری از محبوسین از تمام زندان های کشور رها خواهند شد.

 رئیس جمهور، خطاب به زندانیانی که قرار است از حبس رها شوند، گفت: "من این فرمان را بخاطر حسن نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان صادر کردم و همچنان از شما می خواهم که بخاطر صلح در جامعه کار کنید، باید ریختن خون افغان ها متوقف شود و ما در این خصوص مشترکاً کار کنیم."

رئیس جمهور در رابطه به حل مشکلات زندانیان بگرام گفت که دو هفته بعد، داکتران مجرب به زندان متذکره جهت تداوى محبوسین خواهند رفت. همچنین به خانواده های زندانیان زمینه ملاقات های مناسب فراهم خواهد شد و در مورد آموزش زندانیان نیز اقدامات لازم صورت می گیرد.

وی در اخیر سخنانش، به مسئولین مربوطه هدايت داد که در مطابقت به قانون جدید جزای افغانستان، حکم اعدام، به حبس ابد تبدیل گردد.

قابل یادآوری است که به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر، تعداد ۸۸۷ تن از محبوسین از زندان های مختلف کشور آزاد می شوند، که از این جمله ۷۴۹ تن بر اساس فرمان رئیس جمهور و ۱۳۸ تن از طریق لوی څارنوالی کشور رها خواهند شد.

رئیس جمهور، به ارگان های مربوطه دستور داده است که این فرمان و حکم را طی ده روز آینده تطبیق کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement