خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بعضی پروژه ها در پکتیکا ناتمام مانده و بعضی هیچ کار نشده اما پولش گرفته شده است

بعضی پروژه ها در پکتیکا ناتمام مانده و بعضی هیچ کار نشده اما پولش گرفته شده است

Jun 06, 2019 - 16:29

شرنه (پژواک، ۱۶جوزا ۹۸): مردم و مقامات پکتیکا میگویند که در ولسوالی ها و مرکز این ولایت، پروژه ها به طوری تطبیق شده که کارهایش به روی کاغذ اتمام یافته است و یا  هم تعمیراتش نیمه اعمار گردیده؛ اما پولش گرفته شده و کارهایش نیمه مانده است.

در عین حال، مسئولین ریاست معارف پکتیکا نیز فساد انجام شده در این بخش را می پذيرند؛ اما میگویند که مسوولین باید پاسخ آن را ارایه نمایند.

در ولسوالی یوسف خیل پکتیکا در سال های گذشته برای مکتب اتحاد زانکو، تعمیر ساخته شد که قراردادی پولش را نیز اخذ کرد؛ اما سقف، دروازه و کلکین ندارد و کار هایش نیمه تمام مانده است.

صدها متعلم این مکتب، اکنون در مسجد قریه زانکو تعلیم میکنند و برای دانش آموزی تعمیر مشخص ندارند.

مولوی عبدالمنان تهدابگذار مکتب دخترانه فاطمة الزهرا در این ولسوالی میگوید که نزدیک به ده سال قبل تعمیر مکتب به روی کاغذ برایش ساخته شده؛ اما یک خشت آن تا حال گذاشته نشده است.

وی میافزاید که به روی کاغذ سفید برای این مکتب درخواست ساختن تعمیر شده، که بالای آن احکام نیز داده شده و پولش نیز برآمده است؛ اما تعمیر وجود ندارد.

این مولوی میگوید که در بخش معارف هرگونه فساد برای مردم قابل تحمل نمی باشد، دراین بابت بررسی جدی صورت گیرد و فساد کننده گان مطابق قانون مجازات گردند. 

جمال الدین الهام یک باشنده مرکز شرنه، به آژانس خبری پژواک گفت که ۶ سال قبل کارهای ساختن تعمیر لیسه علی بابا به ارزش صدها هزار دالر در ۱۰۰ متری ریاست معارف در شرنه مرکز این ولایت آغاز گردیده بود، بعد از تکمیل شدن نصف کار آن، کارهایش به طور مطلق متوقف شده است.

به گفته وی، بودجه دهنده، شرکت ساختمانی و قراردادی این تعمیر نیز معلوم نیست که چه مقدار پول آن کشیده شده و نیم کاره مانده است.

او گفت در پروژه این تعمیر و و پروژه های دیگر در مربوطات ولسوالی، چنین فساد گسترده صورت گرفته که مقامات زمان یکدیگر را مقصر میدانند.

در عین حال مسوولین ریاست معارف پکتیکا نیز می پذیرند که در سالهای گذشته به شماری مکاتب در تعمیرهای ساخته شده، فساد گسترده صورت گرفته و تعمیرات آن نیم کاره مانده است؛ اما  این مشکل به سطح کشور میباشد و درتمام کشور، حدود ۶۰۰۰ مکتب وجود دارد که کار های ساختن تعمیراتش ناتمام مانده است.

محمد نسیم واجد سرپرست و معاون این ریاست به پژواک گفت که میان سالهای ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ از سوی قراردادی ها و دونران بعضی موسسات، به شماری مکتب ها در پکتیکا نیز تعمیر ساخته شد؛ اما کارهایش نا تمام ماند که اسناد بعضی آنها در ریاست نیز وجود دارد.

او افزود که بازخواست فساد انجام شده از مسوولین همان وقت صورت گیرد و در این باره، پاسخ ارائه نمایند.

واجد گفت که تعمیرات مکتب های عبدالبابا، نعمانیه و اتحاد زانکی در این ولایت نا تمام مانده است؛ اما در این بابت معلومات کافی ندارد که چه مقدار پول آن از سوی قراردادی کشیده شده است.

اما داکتر مجیب الرحمن چمکنی والی پکتیکا میگوید که در این بابت، معلومات ندارد و این پروژه از سال های ۱۳۹۶ بوده و از مسوولین آن زمان بازخواست صورت گیرد.

 وی می افزايد که مسوولیت آن بودجه و پروژه را دارد که در زمان وی برای پکتیکا منظور شده و میتواند برای مردم  در این بابت پاسخ نیز ارائه نماید.

باید گفته شود که این موضوع، چند بار دیگر نیز رسانه یی شده، مگر مسوولین وقت یکدیگر را مقصر میدانند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking