خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اگر در برمل لیسه ها ایجاد شود متعلمین برای آموزش به آنسوی مرز نمی روند"

"اگر در برمل لیسه ها ایجاد شود متعلمین برای آموزش به آنسوی مرز نمی روند"

Jun 07, 2019 - 10:43

شرنه (پژواک، ۱۷ جوزا۹۸): باشنده گان ولسوالی برمل پکتیکا میگویند اگر ریاست معارف به کودکان آنان در خاک افغانستان زمینه آموزش را مساعد سازد، آنها آماده اند که صدها دانش آموز رونده به پاکستان را برگردانند.

باشنده گان این ولسوالی، این اظهارات را به پژواک در حالی بیان میدارند که یک ماه گذشته دریافتهای پژواک نشان داد که در این ولسوالی، حدود ۶۰۰ دانش آموز آنسوی خط فرضی در مکاتب پاکستانی به زبان اردو تعلیم میکنند و شناخت کارت های آنجا را با خود دارند.

کریم معلم مکتب کمال سرحدی، در صحبت به آژانس خبری پژواک گفت که قبایل این ساحه از اثر نبود لیسه ها در خاک افغانستان کودکان خود رابه مکاتب پاکستانی به هدف تعلیم میفرستند.

وی افزود که اگر ریاست معارف در ساحه سرحدی ولسوالی برمل، یک لیسه مجهز داشته باشد که به تمام مواد درسی آراسته باشد، باشنده گان این ولسوالی به همان روز کودکان خود را اجازه نخواهد داد تا برای آموزش به آنسوی مرز بروند.

فرید وزیر یک باشنده دیگر بازار سرحد گفت که دو برادرش به این دلیل در آنسوی مرز در مکاتب پاکستانی تعلیم میکنند که در خاک افغانستان، برایش سیستم آموزش برابر نشده است.

به گفته وی برادرش دانش آموز صنف یازده است؛ اما در سرحد لیسه وجود ندارد که صنف یازده داشته باشد و نه هم تا آخر سال به شاگردان کتاب های درسی میرسد.

نامبرده تقاضا نمود که حکومت به مکاتب این ولسوالی توجه نماید، زمینه آموزش رابرای شان مساعد سازد و آنها را نیز از مجبوریت پاکستان نجات دهد.

اکبر یک دانش آموز گفت که در خاک خود برایش زمینه آموزش برابر نیست؛ زیرا آنان از سرحد عبور میکنند.

محمد نسیم واجد معاون تدریسی ریاست معارف پکتیکا به پژواک گفت که آنها در ولسوالی برمل چهار مکتب مسدود را نیز باز نموده و تلاش می ورزند که در این ساحه با وجود لیسه های دیگر. یک لیسه نمونوی نیز ایجاد نمایند.

به گفته او، ریاست معارف به سرحد توجه ویژه دارد. با گذشت هر روز چنین مشکلات مردم را حل می نماید.

وی افزود که مشکل کتاب ها از ۱۵ سال بدینسو وجود دارد و تا کنون به شمار کافی کتاب برایش نرسیده است.

باید یادآوری شود که به حدود ۶۰۰ دانش آموز، کودکان افغانستان اکنون به هدف آموزش به آنسوی مرز میروند و در مکاتب پاکستانی تعلیم میکنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking