خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک بازى (گیم) کامپیوتری کاملاً بومی توسط گروهی از دختران هراتی ساخته شد

یک بازى (گیم) کامپیوتری کاملاً بومی توسط گروهی از دختران هراتی ساخته شد

Jun 10, 2019 - 14:43

هرات(پژواک،٢٠جوزا ٩٨): دختران هراتی موفق به ساخت یک بازى (گیم) زير نام "دختر قهرمان افغان" شدند، که بيانگر توانمندى زنان کشور مى باشد.

مهتاب حبیبی، یک تن از اين دختران که موفق به ساخت اين بازى شده است، به آژانس خبرى پژواک گفت که  او با ١٢ تن از همقطارانش، موفق به ساختن اين بازى شده اند.

 وى افزود: "موقعیت و حقوق زنان در افغانستان پایمال بوده و خانم‌ها همیشه در بند خانه مى باشند و کاری که ما کردیم، خواستیم که از طریق ساخت این بازى، نشان دهیم که زنان می توانند وتاریخ ثابت کرده است  که زنان افغان، چقدر قدرتمند اند."

او اظهارداشت که بانوان در هر رشته اى که آموزش می بینند، وظیفه دارند که راه را برای بانوان دیگر باز کنند.

همچنان نذرانه صدیقی، یک تن دیگراز اعضاى اين گروه،  به پژواک گفت که از جمله ویژه گی های این  بازى، دختر بودن کریکتر با لباس گند افغانی، بیرق کشور و قلعه اختیارالدین هرات می باشد .

موصوف افزود:"گيم دختر قهرمان افغان، داستان رویایی می باشد؛ پدر و مادراین دختر توسط یک جادوگر، داخل یک قصر اسیر شدند و جادوگر از خود رد پای بجا گذاشتند، در آخرین آن دختر قهرمان باید پدر و مادرش را از چنگ آنچه شیطان این بازی گفته می شود نجات دهد."

به گفته او؛ اين بازى دوازده مرحله دارد.

به باور آموزگار این گروه از دختران، این بازی به شکل حرفه‌ يی ساخته شده و در آینده مى تواند انکشاف هم پیدا کند.

احسان احراری، آموزگار گرافیک مرکز سی تی ای درهرات نیز گفت که آنان این بازى را براساس محدویت های موجود فرا راه زنان ساخته اند.

او افزود: "ما در جامعه اى زندگی می کنیم که خانم ها مشکلات و محدویت های زیادی دارند، ما خواستيم با استفاده از این بازى، نشان دهیم که باوجود این همه محدویت ها، خانم ها می توانند قهرمان باشند ومى توانند یک رهبر واقعی باشند ."

احراری در ادامه گفت که خانم ها درافغانستان هم مى توانند در دنیای واقعی، مانند کریکتراین بازى قهرمان باشند.

به اساس معلومات وى؛ این بازى  توسط ١٢ دختر به مدت شش ماه در دوازده مرحله ساخته شده است .

وی گفت: "تا حال هرچه بازى ساخته شده، ابر قهرمان گیم یک مرد بوده و در این بازى، زن است؛ ما فرهنگ سازی می کنیم، یک دختر خانمی که این بازى را بازی می کند، این خانم را کمک می کند که با مشکلات و محدودیت ها در زندگی واقعی شان مبارزه کند."

احراری، ساخت این بازى را در عرصه رشد توانایی زنان گام موثر و مثبت خواند.

او گفت که افزودن مرحله های بیشتر، لباس، ابزارها و محیط های جدید بومی، از گزینه های در دست کاراین بازى است.

این نخستین کار زنان و دختران مرکز کد نویسی سی تی آی نیست،  قبل ازاين نيز"بازى مبارزه با مواد مخدر، استیکر های افغانی، بازی هايی برای تقویت دید چشم" و چندین بازی دیگر از جمله کار های این گروه بوده است .

بنا به گفتۀ مسئولان، این مرکز آموزشی برای اولین بار توسط فرشته فروغ، در سال ٢٠١٥ ميلادى زیر نام Code To Inspire در هرات جهت فراگیری وعلاقه مندی دختران رشتۀ کامپیوترساینس و کد نویسی، بنیان گذاری شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement