خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​زعفران بابا: کشت زعفران نسبت به کوکنار هزینۀ کم و فایدۀ بیشتر دارد

​زعفران بابا: کشت زعفران نسبت به کوکنار هزینۀ کم و فایدۀ بیشتر دارد

Jun 10, 2019 - 17:47

کندهار (پژواک، ۲۰جوزا ۹۸): حاجی گل محمد ۶۰ ساله باشنده ولسوالی خاکریز کندهار که به "زعفران بابا" شهره است، می گوید که کشت زعفران نسبت به کوکنار، رنج و زحمت کم دارد، به آب زیاد نیاز ندارد، ولی فایده آن زیاد است.

حاجی گل محمد ۶۰ ساله، باشنده ولسوالی خاکریز کندهار است و درمیان مردم به نام "زعفران بابا" یا "بابای زعفران" ملقب است.

نامبرده بار نخست، دراین ولایت زعفران را کشت کرد و زرع آن را در این ولایت ترویج نمود.

وی درحال حاضر، نه تنها در زمین خود زعفران را کشت می کند، بلکه دهاقین دیگر را نیز به کشت زعفران ترغیب نموده است.

نامبرده تاکنون، به ده ها کشاورز ولسوالی های مختلف پیاز زعفران را توزیع کرده، روش کشت و جمع آوری زعفران را برای آنان آموزش داده که درحال حاضر هر کدام، از زمین های شان حاصلات بهترجمع آوری می کنند.

حاجی گل محمد طی مصاحبه اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که مردم از این جهت وی را به عنوان بابای زعفران می شناسند که به تنهایی در ترویج کشت زعفران تا حدی کار نموده که ریاست زراعت و موسسه های کمک کننده با همه امکانات شان، به این پیمانه کار نکرده اند.

نامبرده علاوه کرد که ابتدا در زمینش کوکنارکشت می کرد ولی سپس متوجه کشت کوکنارشد.

به قول وی، تاکنون صرف نام زعفران را شنیده بود؛ اما نمی دانست که زعفران چگونه زرع می شود.

گل محمد افزود: ((برخی دوستانم در پاکستان بودوباش داشتند، از آنها پیاز زعفران را مطالبه کردم و افزون بر آن درمورد کشت زعفران از آنها مقدارى معلومات کسب نمودم، آنها حدود ۲۵ کیلوگرام پیاز ارسال کردند و بارنخست آن را کشت کردم.))

موصوف علاوه کرد که ابتدا مردم با کشت وداد و ستد زعفران بلدیت نداشتند و یک کیلوگرام زعفران را به ۸ هزارکلدار نیز فروخته است؛ اما اکنون که میزان کشت زعفران درافغانستان افزایش یافته، یک کیلوگرام زعفران از ۷۰- ۸۰ هزار افغانی به فروش می رسد.

زعفران بابا گفت که از هرجریب زمین از ۳ تا ۴ کیلوگرام زعفران حاصل گرفته که برای وی منبع خوب عایداتی است.

به قول وی، زمانیکه مردم از فایده کشت زعفران اطلاع یافتند، برای دریافت پیاز زعفران و مشوره گیری نزد وی مراجعه می کردند.

حاجی گل محمد علاوه کرد که به اساس تلاش هایش، ریاست زراعت و برخی موسسات فعال دراین عرصه چند بار وی را برای پیشبرد برنامه آموزشی کشت زعفران به هرات و ولایات دیگرفرستاد.

به قول وی، بسا دهاقین شماره تیلیفون وی را نزد خود ثبت نموده و اثنای ضرورت، از وی نظرخواهی می کنند و در این اواخر، از طریق موسسه ایم سی، صرف براى ۹۰ کشاورز ولسوالی خاکریز پیاز زعفران را توزیع نموده است.

موصوف گفت که افزون بر ولسوالی خاکریز، در ولسوالی های دامان و دند زعفران زرع شده و نتیجه مطلوب در پی داشته است.

نامبرده افزود که اقلیم کندهار برای کشت زعفران خیلی مناسب است و حتی گفته می شود که زعفران این ولایت، نسبت به زعفران هرات دارای کیفیت عالی است.

اما موصوف شاکی است که درکندهار برای داد و ستد زعفران آدرس مشخص وجود ندارد، نیاز است تا مانند محصولات دیگر زراعتی که به خارج صادر می شود، برای زعفران هم باید در داخل و خارج مارکیت سراغ شود و به نرخ خوب فروخته شود.

نامبرده گفت که درحال حاضر، زعفران در بوتل ها به اساس گرام ها جا به جا می شود و در بازار عام فروخته می شود.

رییس زراعت کندهار گفت که گل محمد منحیث اولین کشاورز این ولایت، زعفران را زرع نمود و در عرصه ترویج این بته خیلی کار کرده؛ بنا براین میان مردم به نام بابای زعفران شهره است.

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که ریاست زراعت، دوشادوش نهادهای دیگر کمک کننده برای ترویج و عام سازی کشت زعفران کار می کند و سال پار ۲۰ تُن پیاز زعفران را به دهاقین توزیع نموده است و درصدها جریب زمین، قطعات نمایشی زعفران و بته های دیگر را احداث کرده است.

درحال حاضر، در بازارهای جهانی، قیمت یک کیلوگرام زعفران از ۴ تا ۱۲ هزار دالر می باشد.

 

در ادوار باستانی و عصرحاضر، از زعفران در لذیذ نمودن خوراک ها و مشروبات، رنگ و ذایقه و همچنان درتهیه مواد غذایی اطفال ازآن استفاده می شود.

تحقیقات طبی درمورد زعفران، دال بر آن است که زعفران حاوی ویتامین ها، عناصر، منرال ها و مواد شحمی مختلف دیگر برای تقویت بدن، رفع امراض عصبی، هضمی و تنفسی و بیماری های دیگر مانند ضعف اعصاب، خستگی، درد، بی خوابی، کم خوراکی، بی نظمی تنفسی و موارد دیگراستفاده می شود.

همچنان در تداوی گرده ها و سنگ مثانه، سرخکان، تب، زردی، کلان شدن قلب، بزرگ شدن شش ها، شکر، خارش چشم ها، درد روده ها، همچنان اسهالات خونی، دردهای عضلاتی و در معالجه امراض سرطانی نقش بسزا ایفا کرده می تواند.

قابل ذکراست که کندهار، حدود ۲۰۰ هزار هکتار زمین زراعتی دارد که در ۸۰ هزار آن غله جات کشت می شود و در ۴۰ هزارهکتار، باغ های مختلف احداث شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement