خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تفاهمنامه همکاری به ارزش ۲۱ میلیون دالر امریکایی در بخش معارف امضا شد

تفاهمنامه همکاری به ارزش ۲۱ میلیون دالر امریکایی در بخش معارف امضا شد

Jun 13, 2019 - 16:51

کابل (پژواک، ۲۳ جوزا ۹۸): ۱۶ تفاهمنامه همکاری ميان وزارت معارف و موسسات داخلی و خارجی به ارزش ۲۱ میلیون دالر امریکایی در بخش‌های مختلف آموزش و ساخت و ساز صنوف درسی و اطفال بیرون از مکاتب در کابل امضاء شد.

اين تفاهمنامه ها امروز با حضور داکتر ميرويس بلخى وزير معارف و نماينده گان موسسات تمويل کننده به امضاء رسيد.

میرویس بلخی سرپرست وزیر معارف در مراسمى که به همين مناسب برگزار شده بود، امضای این تفاهمنامه‌ها را در بخش‌های تدویر صنوف آموزش محلی، کورس‌های سواد آموزی، صنوف آمادگی کانکور، برنامه‌های آگاهی دهی، صنوف تعلیمات تسریعی، تعلیمات قبل از مکتب و صنوف تعلیمات در حالت اضطرار عنوان کرد.

موصوف، هدف امضای این تفاهمنامه‌ها را بلند بردن کیفیت آموزش در افغانستان از طریق تقویت نظارت تعلیمی، همکاری شوراها و نهادهای معارف برای ایجاد فضای بهتر تعلیم و تربیه توصیف کرد.

بلخى در مورد جذب اطفال بیرون از مکاتب و شامل ساختن آن‌ها به مکاتب در این کشور گفت: "وزارت معارف کشور در نظر دارد که امسال پنجصد هزار طفل بیرون از مکتب را شامل مکاتب نماید."

توماس فیلچر از اداره همکاری‌های انکشافی سویس (پروژه کیفیت آموزش افغانستان) نیز در این برنامه، ارتقای ظرفیت ناظرین تعلیمی در راستای بهبود خدمات آموزشی در کشور را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و بر همکاری‌های گسترده‌تر به نفع اطفال افغانستان تعهد سپرد.

این در حالی است که وزارت معارف در آغاز سال تعلیمی گفته بود که ۳.۷ میلیون طفل در افغانستان از رفتن به مکتب محروم اند.

نا امنی، سنت‌های ناپسند، فقر، دوری راه، نبود مکتب و کمبودی معلم دلایل اصلی محرومیت این کودکان از رفتن به مکاتب عنوان شده‌ است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking