خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«برخى ها از بيرون اختلاف ميان اعضاى ولسى جرگه را دامن مى زنند»

«برخى ها از بيرون اختلاف ميان اعضاى ولسى جرگه را دامن مى زنند»

Jun 15, 2019 - 16:25

کابل (پژواک،۲۵ جوزا ۹۸): برخی اعضای ولسی جرگه، ضمن نگرانی از ادامۀ تنش ها در جرگه، مدعی اند که شمارى از وکلا به اشارۀ افرادی بیرون از جرگه، اختلافات را دامن می زنند.

بعد از گشايش دور هفدهم تقنينى شوراى ملى، در ٢٨ ثور در دور دوم انتخابات رياست ولسى جرگه، براى احراز پُست رياست اين جرگه، ميان کمال ناصر اصولى و مير رحمان رحمانى انتخابات صورت گرفت؛ اما روى نتايج آن اختلاف ميان اعضاى جرگه به وجود آمد که تا حال، با آن که سه هيئت از اعضاى جرگه براى آن توظيف شده، حل نشده است.

امروز نشست عمومى ولسى جرگه، در مورد مشکل ناشى از انتخاب رئيس جرگه، بى نتيجه پايان يافت.

هرچند شماری از اعضای جرگه به تالار جرگه آمده بودند؛ اما به رسانه ها اجازه پوشش نشست داده نشد.

عرفان الله عرفان نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، در بیرون از تالار ولسی جرگه، در صحبت با رسانه ها ضمن معذرتخواهی از مردم گفت: «متاسف هستیم که ما امروز هم نتوانستیم به این مشکل نقطه پایان بگذاریم، برعلاوۀ تنش ها در داخل جرگه، بیش از یک صد سند تقنینی براى تعيين سرنوشت به جرگه رسیده، وضعیت امنیتی خراب است، اکثریت وزارت ها از سوی سرپرستان اداره می شود و ما مصروف اختلافات خود هستیم.»

او بدون ذکر نام کسى مدعى شد که شماری از اعضای این جرگه، از بیرون تالار موظف شده اند که اختلافات را دامن بزنند تا اين جرگه در بی سرنوشتی به سر ببرد.

ابدال الله محمدی نماینده مردم سمنگان در این جرگه نیز بدون ارایه جزییات گفت که مداخله بیرونی در امور داخلی جرگه، سبب ادامه اختلافات شده است.

عبدالظاهرسالنگی نماینده مردم پروان در این جرگه نیز نظر مشابه داشت و گفت: «اگر تا دو روز آینده مشکل به میان آمده حل نشود، شماری از اعضای جرگه نام های کسانی را که از بیرون اجندا می گیرند و در داخل تالار آن را عملی می کنند، با اسناد با رسانه ها شریک خواهند کرد.»

عبدالرحمان وردک نماینده مردم میدان وردک گفت که مداخله حکومت و دیگران، زورگویی و استفاده از زر، نمی تواند به این مشکل نقطه پایان بگذارد.

او افزود که تا کنون (حوالی ساعت یک بعد از ظهر امروز) حدود نود عضو جرگه براى بررسى آرشيف تصويرى روز انتخابات دوره دوم رياست اين جرگه و همچنان انتخاب رئيس موقت، روى کاغذ امضا کرده اند و تلاش ها جريان دارد تا تعداد اين اعضاى جرگه، به ۱۲۶ عضو برسد تا به اساس پنجاه درصد جمع يک تن، در اين مورد تصميم اتخاذ شود.

او گفت که یگانه راه حل، اطاعت از قانون و اصول است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking