خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امسال حاصلات تربوز در ننگرهار از صدهزار متریک تن افزایش خواهد یافت

امسال حاصلات تربوز در ننگرهار از صدهزار متریک تن افزایش خواهد یافت

Jun 15, 2019 - 17:00

 

جلال آباد (پژواک، ۲۵جوزا ۹۸): مسئولین ریاست زراعت ننگرهار می گویند که امسال دریازده ولسوالی این ولایت، بر۲۶هزار هکتار زمین تربوز کشت شده که جمع آوری بیش ازصدهزارتُن متریک حاصلات تربوز از آن تخمین شده است.

کشاورزان می گویند که نسبت به سال پار، امسال حاصلات تربوز زیاد است؛ اما برای بازاریابی دربخش حاصلات، هیچ تسهیلات فراهم نشده است.

به قول آنها، تاجران یک سیرتربوز را در مزرعه ۵۰ کلدارخریداری می کنند که مصارف و اجوره کارگران را نیزتکافو نمی کند.

زرعلم یکتن از دهاقین که در زمین دولتی مربوط ولسوالی بتی کوت طور اجاره تربوز زرع کرده می گوید، حاصلات خیلی خوب، ولی بازارآن کمرنگ است.

نامبرده ازحکومت خواست تا برای محصولات زراعتی ننگرهار و تمام کشور، درعرصه بازاریابی دست به کار شود.

صفی الله باشنده منطقه گردی غوث ولسوالی مومنددره گفت حکومت کشت کوکنار را ممنوع کرد و محصول بدیل را مطرح کرد، اکنون تربوز و محصولات دیگرزراعتی را کشت می کنند، ولی برای فروش آن هیچ چاره سنجیده نمی شود.

زرشاد یکتن از دهاقین دیگر، به پژواک گفت: ((این جا تاجران یک سیر(هفت کیلو) تربوز را از نزد ما ۵۰ کلدارخریداری می کند، این پول مصرف ما را نیز پوره نمی کند، می گویند که کوکنار را کشت نکنید؛ اگرکوکنار را کشت نکنیم، برای محصولات دیگرزراعتی باید بازار فروش را تدارک نمایند.))

در عین حال عبدالوهاب مومند ولسوالی بتی کوت گفت که درگذشته صدهاجریب زمین دولتی این ولسوالی درتصرف طالبان قرارداشت که بسا اوقات درآن کوکنارکشت می شد و از این مدرک افراد خود را تسلیح می کردند.

نامبرده افزود که اکنون درسه فارم ولسوال بتی کوت، به پیمانه زیاد تربوزکشت شده که محصولات قابل ملاحظه دارد؛ اما نامبرده نیز نبود مارکیت را مشکل عنوان می کند.

 درعین حال ذبیح الله حسن زی رییس زراعت و مالداری ننگرهار، به پژواک گفت که امسال دریازده ولسوالی این ولایت، در۲۶هزارهکتارزمین تربوزکشت شده است.

نامبرده افزود که سال پاردر ۲۴هزارهکتارزمین تربوزکشت شده بود که حدود ۹۹متریک تُن حاصل داده بود و امسال قرارتخمین، شاید بیش ازصدهزارمتریک تُن حاصل دهد.

دراین اواخراز ولایت فراه گزارش هايی پخش شد که درآن جا یک کیلو تربوزبه یک افغانی فروخته می شود که سپس رییس جمهور به قول اردوهای اتل، ظفر و میوند امرصادرکرد که برای منسوبین قطعات شان، تربوز ولایت متذکره را خریداری نمایند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking