خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محبوسین زندان خوست و خانواده های آنان از مشکلات صحی شاکی اند

محبوسین زندان خوست و خانواده های آنان از مشکلات صحی شاکی اند

Jun 15, 2019 - 16:38

 

شهرخوست (پژواک، ۲۵جوزا ۹۸): شماری از زندانیان، اعضای خانواده و اقارب آنها، مسئولین زندان مرکزی را به عدم توجه به وضعیت صحی متهم می کنند.

موصوف انتقاد می کند زمانیکه یک محبوس بیمار شود، مسئولین و افراد ذیربط دیگر، زمانی دست به کار می شوند که تداوی بیماری، از توان آنها خارج می باشد.

به قول آنها، کاظم الدین ۸۵ ساله یکتن از محبوسین زندان مرکزی که به بیماری شکر مصاب است، از عدم توجه به موقع و درست شکایت دارد.

اقارب کاظم الدین می گویند که به سبب توجه نکردن مسئولین زندان، به سبب افزایش بیماری، یک پایش بالاتر از ناحیه زانو قطع شد.

محی الدین برادرزاده کاظم الدین که در شهرخوست دکان رخت فروشی دارد، به آژانس خبری پژواک گفت که کاکایش به شش سال حبس محکوم شده که چهارونیم سال را سپری کرده است.

وی گفت: "بی غوری مسئولین زندان وعدم اجازه تداوی کاکایم در جای دیگر، سبب شد تا پای راستش قطع شود، اکنون پای دیگرش نیز چند جای زخمی شده و به بیماری قلب نیز مصاب است، به قول داکتران، تداوی وی درخوست ناممکن است."

عبدالله جان ۶۵ ساله یکتن از زندانیان دیگر محبس مرکزی خوست بود که روز سوم عیدسعیدفطر، به سبب بیماری فشار جان داد.

دوستان نزدیک عبدالله جان می گویند که نامبرده، بیماری مزمن داشت و معالجه وی در زندان ممکن نبود.

ازجانب دیگر، مسئولین دفترمحلی کمیسیون مستقل حقوق بشر در زون جنوبشرق نیز تایید می کنند که در زندان مرکزی خوست، افزون بر بخش صحت، درعرصه های دیگر نیز مشکلات زیاد وجود دارد.

 سیف الرحمن نیازی عضو این دفتر، به آژانس خبری پژواک گفت خدماتى که باید دراین راستا به محبوسین عرضه شود، تاکنون ارائه نشده است.

نامبرده افزود: "یک اتاق که برای سه یا پنج زندانی در نظرگرفته شده، اکنون چند برابر محبوسین بیشتر در آن به سر می برد، خدمات صحی عرضه شونده برای بیماران قابل قناعت نیست، نبود داکتران خوب، ادویه باکیفیت از جمله مشکلات موجود در محبس خوست است، همچنان زندانیان تاحدی زیاد به آب پاک آشامیدنی نیز دسترسی ندارند و در کُل، خدماتى که درعرصه صحی باید برای آنها عرضه شود، وجود ندارد."

درعین حال، سمونوال صالح محمد شیرزی مدیر زندان مرکزی خوست، این را نمی پذیرد که گویا تداوی زندانیان صورت نگرفته باشد؛ اما می گوید یک مشکل که برای آنها درد ساز است، رقم درشت زندانیان دراین محبس می باشد.

شیرزی به پژواک گفت این زندان، ظرفیت نگهداشت ۲۴۰ محبوس را دارد؛ اما اکنون هفتصد محبوس درآن نگهداری می شوند و خدمات صحی موجود، هیچ درد آنها را دوا کرده نمی تواند.

 موصوف علاوه کرد: "خدمات ما برای ۲۴۰ محبوس در نظرگرفته شده، ولی رقم آنها از اندازه تعیین شده سه برابر بیشتراست، مشکل را با اداره امور در میان گذاشتیم، رقم محبوسین خیلی بلند است، محل بودوباش آنها زیاد تنگ است، اتاق های زندانیان کوچک است که ولایت نیز در مورد مطلع است، نمی دانیم که چگونه به مشکلات زندانیان رسیدگی کنیم."

از جانب دیگر، طالب منگل سخنگوی والی خوست، موجودیت برخی مشکلات صحی در زندان مرکزی خوست را تایید می کند؛ اما ميگويد که عامل عمدۀ این مشکلات، ضیق بودن جای است.

موصوف به آژانس خبری پژواک گفت که مقام ولایت و ادارات ذیربط دیگر، روی طرح کمپلکس امنیتی کار می کنند؛ تا ضمن ادارات دیگر امنیتی، برای زندان مرکزی خوست نیز مکان مناسب مشخص شود.

طالب منگل همچنان علاوه نمود که آنها، به ریاست صحت عامه خوست و مسئولین زندان وظیفه سپرده تا با استفاده از امکانات موجود، خدمات صحی به موقع به زندانیان عرضه نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking