خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گلفروشان شهر کابل از نبود مکان های دایمی شکایت دارند

گلفروشان شهر کابل از نبود مکان های دایمی شکایت دارند

Jun 15, 2019 - 16:56

کابل (پژواک، ۲۵ جوزا ۹۸): شماری از گلفروشان درحالیکه بازار فروش گل را در شهر کابل پُررنگ می خوانند؛ اما می گویند که نداشتن آدرس مشخص، سبب شده تا گلفروشان مکان مناسب و دایمی برای فروش گل نداشته باشند.

امروز (۱۵ جون) که مصادف است با روز جهانی «گل و گیاه»، آژانس خبری پژواک خواست تا وضعیت کار و بار در این بخش را از زبان شماری از گلفروشان و خریداران داشته باشد.

فریدون فروتن وکیل گلفروشان شهر کابل، در صحبت با خبرنگار آژانس خبری پژواک گفت که هم اکنون صدها تن در ده نقطه شهر کابل، در ۲۲۰ دکان مؤقتی مصروف پرورش و عرضۀ گل های زینتی و خانگی می باشند.

موصوف افزود که این گلفروشی ها در ولسوالی های میربچه کوت، پغمان، پروان، سرک پنج تایمنی، سیلو، پل سوخته، چهلستون، سرکوتل، پنجصد فامیلی، بادام باغ  وجوى شير ده افغانان موقعیت دارند.

فروتن گفت: «برای گلفروشان، مارکیت معیاری و دایمی وجود ندارد و به همین دلیل، در نمایشگاه های گل که  در کشورهای مختلف جهان سالانه برگزار می گردد، اشتراک کرده نمی توانند.»

وی، یکی از چالش های دیگر گلفروشان راهزینه های بلند برای صادرات گل و گیاه در گمرکات عنوان کرده، افزود که اگر وزارت زراعت در این راستا گلفروشان را کمک نکند، صادرات گل در کشور با بحران مواجه خواهد شد.

او افزود که گلفروشان، با اشتراک در چندین نمایشگاه به شکل منطقوی، بهترین گل ها را با خود برده بودند و دریافتند که گل های افغانستان، همخوانی نزدیک با اقلیم و آب و هوای آن کشورها داشته است.

فروتن علاوه کرد: «شماری از گلفروشان، چندی قبل برای شرکت در نمایشگاه گل مرسل، به تاجکستان دعوت شدیم و گل هايی را با خود بردیم، در این نمایشگاه دیده شد که گل های سایر کشورها در مدت کوتاه تری پرپر و پژمرده شد؛ اما گل مرسل افغانستان در ۱۲ روز پرپر و پژمرده نشد و مقام بهترین گل را در سطح منطقه از آن خود کرد.»

وکیل گلفروشان خاطر نشان کرد که هرگاه حکومت و وزارت زراعت، در راستای ایجاد مارکیت، کشت، پرورش و صادرات همکاری کند، این صنعت بیش از این رشد خواهد کرد.

شکرالله یک تن از گلفروشان در گلفروشی بهار در ساحه پروان دوم شهر کابل گفت که بیش از ۲۶۵ نوع گل در گلفروشی ها موجود است، که وی کار یکصد نوع گل را می کند.

موصوف افزود که تعداد علاقمندان و خریداران گل نسبت به سال های دیگر افزایش یافته است و باشندگان شهر کابل، پس از بازدید، گل های مورد علاقه شان را خریداری می کنند.

او گفت که مردم افغانستان بیشتر ازهر صنعت دیگر، به صنعت گل نیاز بیشتردارند؛ چون سال های جنگ روح و روان آن ها را خسته ساخته است.

وی با بیان اینکه نداشتن آدرس دایمی، یکی از چالش های عمده در برابر گلفروشان می باشد، افزود با وجود آنکه افغانستان سرشار از گل های رنگارنگ است؛ اما برخی مردم درخواست گلهای سایگی را که معمولا از کشور هالند وارد می شود، تقاضا می کنند.

موصوف علاوه کرد: «در هر موتر تیلری که از ایران وارد افغانستان می شود، ۴۶۰ هزار کرایه پرداخت می کنیم که مالیه آن، بیش از ۵۰۰ صد هزار افغانی می شود.»

او گفت که در حال حاضر بته و گل هايی به نام کاغذی، مالته، شمشاد، پنجه شیر، کافیسال، مروه، لیمو، طویا، چهارمغز، سرب، سیتاس، یاس، کاکتوس، لنتنا، جریبند، توت، جعفری، ملکه شب، ملکه روز، رابر، یوگاست، صدف، گلناز، گوشواره، گلبرگ، توت گل، گنسای، زرشک، زینیا، پرطاووس، انار گل، پتونی، سانسوریا، ببونیا، افراق، خرمای زینتی، برگ بید، فضلیا، فرشی، ناخن عروس، میخک، خار، گندمی، پیتوس، مرجان، استار، آیینه، شمشاد طلایی، شمشاد نقره یی، دیر، مرسل، نیلوفر، چسپک و شماری در دکانش موجود می باشد.

جان محمد طاهر سروری یک تن از خریداران گل که با دقت گل ها را نگاه می کرد گفت که سال ها است که جنگ، روح و روان مردم را خسته و افسرده ساخته و خانواده ها باید به خاطر آرامش روحی شان، اقدام به نگهداری و پرورش گل داشته باشند.

وی با بیان اینکه زندگی با گل زیبا است، افزود که در حال حاضر، انواع گل ها را در خانه اش نگهداری می کند.

او خاطر نشان کرد که نام قدیمی کابل؛ قبل از کابلستان، گلستان بود؛ اما جنگ و خونریزی رنگ کابل را دگرگون  نموده و احساس باشندگان آن را جریحه دار ساخته است ولازم است که هر خانواده در خانه های شان گل نگهداری کنند.

گل رحمن یک تن از باشندگان ولایت پنجشیر که می خواست گل بخرد،  به پژواک گفت که گل های وحشی در خانه دارد؛ اما گلی که به طور درختچه باشد در پنجشیر نیست، می خواهد تا این گلها را در آن جا ترویج بدهد.

او نیز تاکید کرد که داشتن گل در خانه ها، بر روان خانواده تاثیر می گذارد و اکثر کسانی که بیکار اند می توانند با خرید چند عدد گلدان و یا گلهای درختچه یی، هم خود را در پرورش گل  مصروف سازند و هم یک وسیله را برای خوشی روان خانواده های شان فراهم سازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking