خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در برخی ولسوالی های بغلان حفاری غیرقانونی معادن جریان دارد

در برخی ولسوالی های بغلان حفاری غیرقانونی معادن جریان دارد

Jun 16, 2019 - 18:15

پلخمری (پژواک، ۲۶جوزا ۹۸): باشندگان ولسوالی های تاله و برفک، بغلان مرکزی و نهرین می گویند که در برخی مناطق این ولسوالی ها، افراد مسلح غیرقانونی حفاری معادن را آغازنموده اند.

رحیم آریا ساکن ولسوالی تاله و برفک درمورد، به تاریخ ۲۶ جوزا به آژانس خبری پژواک گفت که درمنطقه لعل پیازی اشرف دره، یک معدن سنگ های کریمه کشف شده است.

اما موصوف افزود: ((این معدن اکنون، از سوی افراد مسلح غیرمسئول استخراج می شود که ضربه کلان برای بیت المال است.))

به اساس معلومات نامبرده، یک کیلوگرام سنگ معدن منطقه لعل پیازی، به پنج هزار افغانی فروخته می شود.

به قول موصوف، طی چهارسال گذشته، دراین معدن حفاری ادامه دارد؛ اما حکومت تاکنون برای جلوگیری آن هیچ اقدامی نکرده است.

همچنان محمداسماعیل باشنده منطقه شیخ جلال ولسوالی بغلان مرکزی گفت که دردامنه های کوهای شیخ جلال، معدن گچ وجود دارد که کندنکاری غیرقانونی آن آغازشده است.

نامبرده افزود: ((دراین جا مردم خودسرانه مصروف استخراج معدن اند، فابریکه های تولید گچ نیز در نزدیک آن ایجاد شده که در روز ده ها تُن گچ تولید می کنند.))

از جانب دیگر تاج محمد یکتن از مالکین فابریک تولید گچ، به پژواک گفت: ((از هفت سال بدینسو ازمنطقه مامورغیور، سنگ های گچ را انتقال میدهم، تاکنون حکومت و هیچ مرجع دیگردرمورد ازمن بازخواست نکرده است.))

به اساس معلومات نامبرده، دراین منطقه یک موترهینو گچ، به هفت صدافغانی فروخته می شود و درامتداد راه افرادمسلح غیرمسئول از وی تا یکهزارافغانی اخذ می کند؛ اما به عنوان حکومت مرجع درک ندارد.

همچنان نجیب الله ساکن ولسوالی نهرین، به پژواک گفت که ازچندسال گذشته بدینسو، درمناطق نوآباد و برجک، استخراج غیرقانونی معادن آغازشده است.

وی گفت: ((افراد مسلح غیرمسئول براین معادن تسلط دارند، باشندگان منطقه در کندنکاری آن مصروف اند، باشندگان منطقه ازآن نفع بیشتر می برند.))

شماری باشندگان منطقه نیز اظهارات مشابه داشتند و ازحکومت تقاضا کردند تا جلو حفاری غیرقانونی معادن را بگیرد.

شاه محمد فیضاد رئیس معادن بغلان، درمورد اظهارات متذکره اذعان کرد که استخراج خودسرانه صرف درمعدن گچ منطقه چشمه مامورغیور ادامه دارد.

وی اذعان کرد: ((ازسال ها بدینسو، افراد مسلح غیرمسئول براین معدن مسلط اند که کارمندان این ریاست جلو  آنها را گرفته نمی توانند.))

فیضادعلاوه کرد که درمورد حفاری معدن اشرف دره ولسوالی تاله و برفک، تاکنون معلومات دراختیاراین اداره قرارنگرفته است.

 اما موصوف افزود که تلاش می ورزد تا با هماهنگی ارگان های دیگر، جلو استخراج غیرقانونی دراین ولایت را بگیرد.

قابل ذکراست که دربغلان معادن سنگ زغال، طلا، گچ وچونه موجود است که ازسنگ زغال و چونه آن در تولید سمنت غوری نیز استفاده صورت می گیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking