خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دو نهاد امنیتی در بدخشان از بابت صرفيۀ برق١٦میلیون افغانی قرضداراند

دو نهاد امنیتی در بدخشان از بابت صرفيۀ برق١٦میلیون افغانی قرضداراند

Jun 16, 2019 - 16:52

فیض آباد(پژواک، ۲۶ جوزا ۹۸): دفتر ساحوی شرکت برشنا در بدخشان می گوید که دو نهاد امنیتی  ومردم در این ولایت، از چهار سال به این سو ۵۴ میلیون افغانی مقروضیت خویش بابت صرفیه برق را نپرداخته اند.

انجنیر سلطان محمد عطایی رئیس شرکت برق بدخشان، به آژانس خبری پژواک گفت که قوماندانی امنیه بدخشان، نیروهای سرحدی مربوط به وزارت دفاع ملی و سایر باشنده گان این ولایت، از سال ۱۳۹۴ به این سو، ۵۴ میلیون افغانی مقروضیت خویش بابت صرفیه برق را پرداخت نکرده اند.

موصوف افزود که کندک های سرحدی وزارت دفاع ملی و قوماندانی امنیه بدخشان، حدود ۱۶ میلیون بابت صرفیه برق قرضدار اند؛ اما با وجود تقاضای مکرر پرداخت نکرده اند.

وی با بیان اینکه هرچند در بدخشان، تاحال افراد زورمندی وجود نداشته که پول صرفیه برق را نپرداخته باشند؛ اما مردم نسبت فقر و تنگدستی، توان پرداخت پول صرفیه برق را ندارند.

به گفته او، به دلیل نبود برق وارداتی و گران بودن برق دیزل جنراتورها، مردم توان پرداخت به موقع آن را ندارند و از همین رو، باشنده گان این ولایت حدود ۳۸ میلیون افغانی از شرکت برشنا بدهکاراند.

عطایی خاطر نشان کرد که در حال حاضر، در بدخشان برای شهروندان ۱،۵ میگاوات برق دیزلی برای چهار ساعت از طرف شب توزیع می گردد و در ولسوالی های جرم، یفتل پایان، شهدا و قسمتی از بهارک برق آبی و اشکاشم، شغنان، نسی و مایمی، از برق وارداتی کشور تاجکستان استفاده می شود.

وی در مورد فرمان رییس جمهور مبنی بر ۳۰ درصد تخفیف در پول صرفیه برق شهرهای که دیزل جنراتور دارند گفت: «فرمان رئیس جمهور به پنج ولایت است که مکمل دیزل جنراتور دارند؛ اما در قسمت بدخشان صرف شهر فیض آباد از برق دیزلی استفاده می نماید و ولسوالی هايی که ذکر شد، از برق آبی و وارداتی استفاده می کنند و روی همین ملحوظ ، بدخشان از مفاد این فرمان استفاده کرده نمی توانند.»

او علاوه کرد که در فیض آباد ۸۵۰۰ مشترک برق وجود دارد و در مجموع بدخشان، بیش از ۲۲ هزار خانواده از نور برق آبی، وارداتی و دیزلی استفاده می نمایند.

موصوف تصریح نمود که با اتمام بند برق شورابک در شهر فیض آباد، مشکل برق در این شهر فیض آباد مرفوع خواهد شد.

غلام محمد آتش پور فعال جامعه مدنی گفت: «مشکل عمده مردم شهر فیض آباد، کمبود انرژی برق است؛ اکثر خانواده ها زیر خط فقر زندگی می نمایند و نمی توانند پول صرفیه برق شان را پرداخت نمایند؛ زیرا یک کیلووات برق دیزلی ۳۰ افغانی است.»

موصوف افزود تا زمانی که برق وارداتی تمدید نگردد و بند برق شورابک تکمیل نشود، این مشکل پا برجاست و مردم توان خرید برق دیزلی را ندارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking