خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان پکتیکا: در روند صلح به زنان سهم داده شود

زنان پکتیکا: در روند صلح به زنان سهم داده شود

Jun 18, 2019 - 16:42

 شرنه (پژواک، ٢٨ جوزا ٩٨): زنان در پکتیکا میگویند که خسارات هنگفت درگیری افغانستان به زنان میرسد؛ زیرا در روند صلح، به زنان سهم داده شود و با نظریات آنها در بخش تصمیم گیری احترام گذاشته شود.

 کبرا محمدی یکتن از فعالان مدنی در نشست که به این مناسبت در شرنه مرکز پکتیکا برگزارشده بود گفت که بیشترخانم ها اولاد، شوهر و دوستان دیگر شان را از دست داده؛ زیرا زنان نسبت به هر مورد دیگر بیشتر به صلح علاقمند بوده و خواستار صلح پایدار می باشند.

 زنان پکتیکا در حالی در تامین صلح و ختم درگیری در کشور پیرامون سهم شان نگران اند که قبل از این نیز در ولایات مختلف کشور، زنها به کرات خواسته تا به نظریات ایشان مورد احترام قرارگیرد و خواسته های صلح آنها پذیرفته شود.

 پروانه کارمند بخش صحت میگوید که آنها به صلح علاقه بیشتر دارند و همواره تاکید می ورزد که در چنین پروسه ها باید به زنان سهم بیشتر داده شود.

 نامبرده گفت که شماری زنان با مذاکرات جاری صلح در کشور ابراز نگرانی کرده و میگویند که به حفظ حقوق زنان در بخش های دیگر، در روند جاری صلح، خواسته های آنها نیز نادیده گرفته نشود.

 انارگیسی یکی از زنان دهاتی در این نشست گفت که با توجه به اینکه زنان در تمام بخش های بازسازی کشور نقش بازی کرده میتوانند؛ پس سهم گیری در روند صلح برای آنها بیسار مهم است.

 وی میگوید که در جریان درگیری جاری کشور خسارات فاحش به زنان وارد شده، پسران، شوهر و اعضای دیگر خانواده خود را از دست داده اند؛ پس نیاز است که حقوق آنها در نظر گرفته شود و در مذاکرات کنونی صلح سهم داده شود.

با این حال، بی بی حوا خوشیوال رییس امور زنان پکتیکا میگوید که زنان خواهان صلح و تامین امنیت است.

 وی افزود، زنان نیز مثل افراد دیگر، از جنگ خسته شده و همیشه خواهان تامین صلح پایدار در کشور اند.

 آنها در کنار مشکلات و خواسته های دیگر، نگرانی های شان را درخصوص روند صلح ابراز کردند و برای حل نظریات ارائه کردند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan