خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: فراغت داکتران جدید، بخشی از مشکلات و نیازهای جامعه را رفع می‌کند

عبدالله: فراغت داکتران جدید، بخشی از مشکلات و نیازهای جامعه را رفع می‌کند

Jun 19, 2019 - 17:01

کابل (پژواک، ٢٩ جوزا ٩٨): رئیس اجرائیه در مراسم فراغت محصلان طبی کابل گفت که فراغت و وارد شدن داکتران جدید، بخشی از مشکلات و نیازمندی‌های جامعه را رفع می‌کند.

مراسم هفتاد و نهمین دور فراغت محصلان پوهنځى طبی کابل و پوهنتون علوم طبی کابل (ابو علی ابن سینا)، امروز برگزار شد.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه، در این مراسم ضمن تبریکی برای فارغان، خانواده‌های شان و جامعه‌ علمی کشور گفت که پایان این دورۀ تحصیلی یک مرحله مهم بود؛ اما وارد شدن جوانان دانش‌آموخته به جامعه، در واقع وارد شدن به دنیای بزرگِ از مسئولیت‌های جدید است.

موصوف خطاب به دانشجویان گفت: "علم مرز ندارد و انتظار داریم که برای مردم و کشورتان، بدون در نظر داشت هرگونه مرز تباری، مذهبی، سمتی و سیاسی خدمت صادقانه کنید؛ زیرا کشور ما امروز به خدمت صادقانه و تلاش پی‌گیر ضرورت دارد."

وى افزود،  گفته مى شود که به دلیل نبود داکتران با تجربه و متعهد، بخش بزرگ از بیماران به خارج از کشور جهت تداوی می‌روند؛ اما این درست نیست. هنوز استادان و متخصصان متعهد، صادق و با افتخار در این کشور وجود دارند که شما جوانان را تقدیم جامعه کردند و پیشرفت‌های خوبی در بخش صحی صورت گرفته است.

در این مراسم عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت که دولت تا سطح کارشناسی (لیسانس) زمینۀ تحصیلی رایگان برای جوانان فراهم می‌کند و انتظار دارد که این جوانان برای کشور شان مصدر خدمات شایسته و صادقانه گردند.

او اضافه کرد که پس از سال ٢٠٠١ پیشرفت‌هایی در بخش تحصیلی کشور به میان آمده‌است؛ اما بیشتر این پیشرفت‌ها کمی بوده نه کیفی. برای همین وزارت تحصیلات عالی از دو سال به این طرف تلاش می‌کند تا توجه بیشتر روی کیفیت تحصیلات عالی نماید.

او تأکید کرد که افزون بر تخصص و تعهد، برخورد و رویه نیک داکتران با بیماران، از اهمیت ویژه برخوردار است که باید متوجه آن باشید.

فدا محمد پیکار معین وزارت صحت عامه در این مراسم گفت که این وزارت آماده است تا تمامی فارغان پوهنځى طبی کابل را جذب کند؛ زیرا در مناطق غیر شهری با کمبود جدی داکتران متخصص مواجه هستند.

شمس‌الرحمان شمس رییس پوهنځى طبی کابل گفت که مسوولیت فارغان امروز بزرگ است؛ زیرا از آموزه‌های دینی است که نجات جان یک انسان برابر با نجات جان بشریت است.

وى در خطاب به فارغين گفت: "شما با وجود دشواری‌های سیاسی، اجتماعی و امنیتی این دورۀ مهم تحصیلی را به پایان رساندید و باید مصدر خدمات صادقانه برای مردم تان باشید."

در این مراسم باقر سعید و شبنا شفیق به نماینده‌گی از فارغان گفتند که از وضعیت جاری در کشور به خوبی آگاه هستند و برای خدمات صادقانه و شبانه روزی متعهد می‌باشند.

آنان همچنان از رفتار نادرست با بیماران انتقاد کرده، وعده سپردند که برای انجام رسالت انسانی‌ شان به خوب‌ترین وجه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ورزند.

در پایان برنامه، رییس اجرائیه اسناد تحصیلی فارغ‌التحصیلان این دوره را با دیگر مسوولان پوهنځى طبی توزیع نمود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking