خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ميان برخى اعضاى ولسى جرگه برخورد فزيکى شد

ميان برخى اعضاى ولسى جرگه برخورد فزيکى شد

Jun 19, 2019 - 14:47

کابل (پژواک،٢٩جوزا ٩٨): برخى اعضاى ولسى جرگه، براساس مخالفت ناشى از انتخابات رياست اين جرگه،  برخورد فزيکى نمودند و پس از آن، نشرات از تالار جرگه قطع شد.   

از گشايش دور هفدهم تقنينى شوراى ملى، حدود يک و نيم ماه مى گذرد؛ اما تا حال اين جرگه رييس و هيئت ادارى ندارد.   

انتخابات گذشته رياست اين جرگه، ميان کمال ناصر اصولى و ميررحمان رحمانى برگزار شد؛ اما به دليلى نتيجۀ آن مشخص نشد که اعضاى جرگه، در مورد نصاب جرگه در روز انتخابات اختلاف نظر داشتند؛ برخى ها آن را ٢٤٤ و تعدادى هم آن را ٢٤٧ تن مى خواندند.

 

در صورتى که نصاب ٢٤٤ تن مى بود، نامزد برنده نياز به ١٢٣ راى موافق داشت؛ اما اگر نصاب ٢٤٧ تثبيت ميشد، نامزد بايد ١٢٤ راى موافق مى داشت.

 

رحمانى در روز انتخابات ١٢٣ راى گرفته است؛ اما حاميان او مى گويند که يک راى رحمانى، از سوى رييس موقت جرگه در حالى باطل خوانده شده است که در حقيقت باطل نبوده است؛ اما ديگران مى گويند که اين راى باطل مى باشد.  

 

در نشست ديروز ولسى جرگه، دو بار براى اينکه انتخابات براى حل اين معضل (يک راى جنجالى)، به گونۀ سرى شود يا علنى، راى گيرى علنى شد و اکثريت اعضا خواهان راى گيرى علنى در مورد يک راى يادشده بودند؛ اما شمارى اين تصميم را نپذيرفتند. سرانجام برخى اعضاى جرگه از اصولى خواستند تا طرح خود را ارايه کند. 

 

اصولی گفت که رای گیری باید سری باشد؛ اما هر عضوى که می خواهد، می تواند به شکل علنی راى خود را به صندوق اندازد؛ اما اين سخنان اصولى نيز جايى را نگرفت و آهسته، آهسته با برآمدن برخى وکلا از تالار، جرگه نصاب لازم براى تصميم گيرى را از دست داد.

 

اما امروز (٢٩ جوزا) نيز مخالفت ها ميان اعضاى جرگه در اين مورد ادامه داشت و انتخابات صورت نگرفت.

 

سرانجام عبدالقادر قلات وال نماينده مردم زابل که ديروز به حيث مدير اجراييوى مجلس تعيين شده بود، گفت که آرايى آن عده اعضاى جرگه که مى خواهند راى را به کسى نشان دهند، باطل مى شود.  

 

سپس امان الله گذر نماينده مردم کابل گفت که انتخابات سرى، انتخابات علنى و پيشنهادهاى ديگر پذيرفته شده؛ اما مشکل را حل نکرد. او افزود: «هر کس که هر چه کرده مى تواند، دست شان خلاص.»

 

او گفت که رحمانى را بر کرسى رياست مى نشاند.

 

اما همايون شهيدزاده عضو ديگر اين جرگه گفت که نبايد از زور استفاده شود و اگر کسى از زور کار مى گيرد، مسئوليت عواقب بعدى را نيز بايد بر دوش گيرد.

 

همچنان کمال ناصر اصولى گفت که بدون رفتن به صندوق راى، کسى رياست کرده نمى تواند.

 

در همين اثنا، گذر و برخى اعضاى جرگه، رحمانى را داخل تالار جرگه نمود و مى خواستند که او را بر کرسى رياست بنشانند؛ اما سيداحمد نماينده مردم کندهار با شمار ديگرى از نماينده گان مردم، ميز رياست و وسايل ديگر موجود در محل اين ميز را به ميان تالار پرتاب کردند.

 

به دنبال اين عمل، برخورد فزيکى ميان اعضاى جرگه رخ داد و نشرات از تالار جرگه قطع شد.

  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement