خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۲۵۰۰ خانم در شکردره کابل از دورۀ آموزشى شش ماهۀ فارغ شدند

۲۵۰۰ خانم در شکردره کابل از دورۀ آموزشى شش ماهۀ فارغ شدند

Jun 19, 2019 - 17:04

کابل (پژواک، ۲۹ جوزا ۹۸) در ولسوالی شکردره ولایت کابل، ۲۵۰۰ خانم از يک دورۀ آموزشى شش ماهۀ سوادآموزى و پروسس خشک کردن میوه ها و سبزیجات فارغ گرديد.

اين برنامه، از سوى "موسسه افغان ها برای فردا " راه اندازى شده بود.

نگینه یاری رِيیس  اين موسسه، امروز در نشستى که به همين مناسبت در شهر کابل تدوير يافته بود، گفت که هدف اين دورۀ آموزشى، رشد اقتصادی زنان روستایی  و آغاز تجارت کوچک  براى آنها بود.

وی افزود که براى اين خانم ها در قريه هاى مختلف، از سوى استادان زن در بخش هاى سواد آموزی، حفظ الصحه، بسته بندی و خشک کردن میوه جات و سبزیجات آموزش داده شده است.   

به گفته خانم یاری، اين خانم ها به میوه هايى چون توت،  آلو بخارا، الوچه، انگور، زردآلو، سیب  و سبزیجاتى چون مرچ، رومی، نعنا، زیره و غيره دسترسى دارند، ولی آنها نمی توانستند به شکلى آن را خشک، بسته بندى و به بازار عرضه کنند.

یاری در ادامه سخنان خود گفت:  "برای خشک کردن سیستماتیک این میوه ها، ماشین های  آفتابى خشک کردن ميوه ها و سبزيجات برای خانم ها توزیع شده است.   

وی افزود که "موسسه افغان ها برای فردا" تلاش دارد که در آینده نيز همچو برنامه ها را در مناطقى که خانم ها بیشتر به میوه جات و سبزیجات دسترسی دارند، برگزار نماید.

فرشته یک تن از اشتراک کننده های این برنامه، به آژانس خبری پژواک گفت با وجودی که در قريه ها خانم ها به منابع بیشتر عایداتی دسترسی دارند؛ اما با مشکلات زیاد اقتصادى هم روبرو اند؛ زيرا نمى دانند که چگونه از این میوه ها و سبزیجات استفادۀ درست کنند.

به گفته  فرشته، اگر در قريه ها این چنين برنامه ها برگزار شود، خانم ها می تواند خودکفا شوند و یک مبنع عایداتی خوب داشته باشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking