خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان هلمند، غزنی، غور و بامیان، بهترین طرح صلح را ارایه کردند

زنان هلمند، غزنی، غور و بامیان، بهترین طرح صلح را ارایه کردند

Jun 21, 2019 - 11:40

بامیان (پژواک، ۳۱ جوزا ۹۸): نماینده گی بخش زنان سازمان ملل متحد در افغانستان، رقابتی را به هدف ارایه بهترین طرح صلح تحت نام «کُد صلح» میان زنان ۲۷ ولایت در بامیان راه اندازی کرد.

نماینده گی سازمان ملل متحد برای زنان افغنستان برنامه رقابتی ایده عملی را تحت عنوان «کُد صلح» در بامیان میان ۷۵ از ۲۷ ولایت راه اندازی نمود که از جمع طرح های ارایه شده، طرح صلح زنان چهار ولایت هلمند، غزنی، غور و بامیان از سوی هیات داوران ملل متحد و وزارت امور زنان به عنوان بهترین طرح شناخته شد.

خانم آلیتا میلر رئیس اداره سازمان ملل متحد برای زنان افغانستان به آژانس خبری پژواک گفت، درخواست کننده گان در این برنامه حدود یک هزار تن از تمام ولایات افغانستان بودند که از بین آنان ۷۵ تن از ۲۷ ولایت در ده گروپ کاری که ۹۰ درصد آنان را زنان تشکیل می داد، در این برنامه شرکت نمودند.

موصوف افزود که اشتراک کننده گان پس از چهار روز کار گروپی و بحث، طرح های عملی شان را شام روز گذشته ارائه نمودند که یکی از این گروپ ها بهترین طرح عملی را برای صلح ارائه نمود.

وی علاوه کرد که طرح برنده توسط اداره ملل متحد برای زنان با همکاری کشور های بلجیم، دنمارک، فنلند، ناروی، سویدن و جامعه مدنی افغانستان تطبیق خواهد شد.

زهرا از ولایت هلمند که تیمش برنده طرح برای صلح گردید به پژواک گفت: «طرح ما این بود که زنان می توانند از طریق یک سیستم و ویبسایت و یا شبکه های اجتماعی در مورد صلح نقش پیدا کنند و در مسایل صلح شریک گردند.»

وی خاطر نشان کرد که اعضای گروپش میکانیزم مشخصی را طراحی نموده اند تا زنان بتوانند از گوشه و کنار افغانستان در مورد صلح بتوانند نقش بازی کنند.

به گفته او، زنان از این طریق می توانند نظریات خود را در مورد صلح با دولت و یا نهادهای که برای صلح کار می کنند شریک سازند و از این طریق ایده خود را در مورد صلح بیان دارند.

داکتر فرزانه ظفری از ولایت قندهار یکی از اشتراک کننده گان این برنامه به پژواک گفت: «ما زنان دور هم جمع شدیم تا نقش و سهم زنان را در پروسه صلح بالا ببریم.»

موصوف افزود که بهترین طرح ها برای مشارکت زنان در پروسه صلح مشخص گردید و به صورت عملی این طرح تطبیق می گردد و این یک امیدواری برای زنان خواهد بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking