خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"خشونت علیه خبرنگاران در ٦ماه نخست سال ميلادى ۵۰ درصدکاهش يافته است"

"خشونت علیه خبرنگاران در ٦ماه نخست سال ميلادى ۵۰ درصدکاهش يافته است"

Jun 24, 2019 - 15:47

کابل (پژواک، ۳سرطان ۹۸): نهاد "حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان"، درحالی از کاهش ۵۰ درصدی خشونت علیه خبرنگاران در ٦ماه نخست سال ميلادى نسبت به سال گذشته خبر می دهد که براساس یافته های تازۀ این نهاد، هنوزهم نا امنى و عدم دسترسى به اطلاعات، از چالش های عمدۀ  خبرنگاران  بخش انتخابات تلقى مى شود.

مجیب خلوتگر رئیس اجرایی نی "حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان"، امروز در يک نشست خبرى، گزارش‌ خشونت علیه خبرنگاران در شش ماه‌ اول سال ٢٠١٩ میلادی را اعلام کرد.

خلوتگر، با بيان اينکه خشونت علیه خبرنگاران نسبت به سال گذشته ٥٠،١ درصد کاهش یافته، افزود در شش ماه اول سال روان میلادی، ٣٥ مورد خشونت علیه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در دیدبان رسانه های نی ثبت شده است.

او افزود که این خشونت ها شامل ٥ مورد قتل، ٦ مورد جراحت، ١٧ مورد تهدید و توهین، ٣ مورد حمله بر رسانه، ٣ مورد لت و کوب و يک مورد انفجار ماین چسپکی گزارش داده شده است.

بربنياد معلومات خلوتگر، درشش ماه اول سال گذشتۀ میلادی؛ ٧١ مورد خشونت ثبت شده بود که این آمار در سال جاری به ٣٥ مورد رسیده است. همچنان ارقام قتل دراين مدت ياد شده نيز ٦١ درصدکاهش را نشان ميدهد که برهمين اساس، در٦ ماه اول سال گذشتۀ میلادی ١٣ مورد قتل به ثبت رسیده و درمدت مشابه سال روان ميلادى، به پنج مورد تقليل يافته است و ازسويى هم ميزان جراحت خبرنگاران نيز نسبت به سال گذشته ٥١ درصد کاهش را نشان ميدهد.

افزون برآن به گفته رئيس اجرايى نى، لت و کوب خبرنگاران نیز نسبت به سال گذشته ۸۴،۳ درصد کاهش یافته است؛ درشش ماه اول سال گذشته میلادی ١٩ مورد لت و کوب خبرنگاران و در شش ماه اول سال جاری میلادی، سه مورد ثبت شده است. و اما تهدید و توهین خبرنگاران افزایش یافته است، در شش ماه اول سال گذشته‌ میلادی ١٦ مورد تهدید و توهین به ثبت رسیده بود که در شش ماه نخست سال روان میلادی، ١٧ مورد به ثبت رسیده، و این نشان دهندۀ ١٦ درصد افزایش است.

خلوتگر درادامۀ صحبت هايش، دلایل کاهش خشونت‌ها علیه خبرنگاران را ناشى از ميزان کم حملات انتحاری و انفجاری و هم‌چنان محتاطانه عمل کردن رسانه ها و حفظ فاصله ايمنى ازسوى خبرنگاران خواند .

مجیب خلوتگر درحاليکه ميگفت که هنوز هم مشکل دسترسی به اطلاعات وجود دارد، يافته هاى تازه اين نهاد که نا امنى وعدم دسترسى به اطلاعات را، از چالش هاى عمده خبرنگاران بخش انتخابات خواند.

به اساس معلومات موصوف،  يافته هاى تازه دفترنی از سروی جداگانه که در نتيجه صحبت با ۲۰۰خبرنگار انتخاباتی انجام شده، نشان ميدهد که ۶۱،۱ درصد مصاحبه شوند ها مشکل اساسی خود را نا امنی و ۵۲ درصدعدم دسترسی به اطلاعات را ازچالش هاى عمده دربرابرکارهاى شان عنوان کرده اند.

به گفته منبع، ۶۲ درصد خبرنگاران شامل اين سروى گفته اند که در روز انتخابات،  با مشکلات امنیتی و ۳۲ درصد درآنها درهمان روز ازعدم دسترسی به اطلاعات وخبرهای موثق شاکى بوده اند .

مسئول اجرايى دفترنی همچنان گفت که نتايج سروی ديگر اين نهاد در مورد تاثیرات گفتگوهای صلح بالای کار خبرنگاران، نشان ميدهد که  ۴۳ درصد مصاحبه شونده ها گفته اند که گفتگوهای صلح بالای گزارشدهی آنها تاثیر مثبت گذاشته است، ۴۰ درصد روند گفتگوهای صلح را بالای کار خبرنگاری شان  بى اثر خوانده و ۹ درصد ديگر متذکرشده اند که گفتگوهای صلح بالای کارشان تاثیر منفی به جا گذاشته است .

خلوتگر دربخشى از صحبت هايش به هشدار تازه طالبان به رسانه ها اشاره نموده و گفت که اين گروه، صبح امروز برای خبرنگاران ضرب الاجل تعیين کرده و هشدارداده اند که هرگاه رسانه ها اعلانات تجارتی برضد طالبان را متوقف نکنند، درمقابل آنها اقدام خواهند کرد .

خلوتگر در واکنش به اخطار طالبان گفت که هیچ گروهی برمبنای قوانین ملی و بین المللی نمی تواند به صورت نظامی رسانه ها را اخطار بدهند؛ این اخطار به نحوی جنایت علیه بشر شمرده می شود.

او گفت که طالبان باید بدانند که تمام اعلانات و نشرات رسانه ها برمبنای قوانین کشور انجام می شود، قوانین نافذۀ کشور، بر مبنای دین مبین اسلام می باشد و طالبانى که خود را مسلمان می گویند، چنین اخطار شان مخالف باورهای اساسی آنها که ادعا می کنند، می باشد.

وی از حکومت افغانستان خواست تا امنیت خبرنگاران و رسانه ها  را تامین کند؛ در غیر آن مشکل به وجود آمده به دوش حکومت خواهد بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement