خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طى ١٧ ماه اخير، قتل و خشونت عليه زنان در فارياب ٢٠ درصد افزايش يافته است"

"طى ١٧ ماه اخير، قتل و خشونت عليه زنان در فارياب ٢٠ درصد افزايش يافته است"

Jun 24, 2019 - 18:06

میمنه(پژواک، ٣ سرطان ٩٨): مسئولان دفتر ولایتی کمیسیون حقوق بشر ولايت فارياب ميگويند که طى ١٧ ماه اخير، قتل و خشونت عليه زنان ٢٠ در صد افزايش يافته است.

ذبیح الله جواد رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر، که در مراسم هفدهمین سالگرد تاسیس این نهاد صحبت می کرد گفت که از اول ماه جدی ١٣٩٦ تا جوزای ١٣٩٨ که ١٧ ماه را در بر می گیرد، ٨٧٣ مورد شکایت ثبت گرديده است.

وى افزود که ١٨٧ مورد قضایای نقض حقوق بشری، ١٨١ قضیه خشونت علیه زنان، شامل ٣٩ مورد قتل، ٥٧ مورد لت کوب، ٤ مورد تجاوز جنسی، ٢ مورد آزار و اذیت جنسی و یک مورد اجبار به فحشا و ١٧ مورد ازدواج زیر سن، شامل اين شکايت ها ميباشد.

وى گفت که اين ارقام در ١٧ ماه گذشته افزايش ٢٠ در صدى را نشان ميدهد.

جواد افزود که از ٣٩ قضیه قتل زنان، شش مورد آن محکمه صحرایی توسط طالبان و افراد مسلح غیرمسئول صورت گرفته و مجموع محکمه صحرایی و شلاق زدن زنان در فاریاب، به ١٢ مورد رسیده است.

وی گفت که در ١٧ ماه طی درگیری های مسلحانه، ٢٦٦ تن از افراد ملکی به شمول زنان و اطفال کشته شده اند و ٤٨٢ تن مجروح گرديده اند که عاملین آن مخالفین مسلح، نیروهای دولتی، قوماندانان اربکی، انفجار ماین کنار جاده یی، عملیات های زمینی و هوایی نیروهای امنیتی و قوای ناتو می باشد.

به گفته او، دو مورد شکنجه توسط منسوبین پولیس، ١٤ مورد بدرفتاری و لت و کوب مظنونین هنگام دستگیری توسط پولیس، کوماندو و قطعه صفر يک امنیت ملی، صورت گرفته است.

ذبیح الله جواد رئیس دفتر ولایتی حقوق بشر فاریاب، عدم دسترسی مردم به محاکم و ارگانهای عدلی را از چالش های اساسی عنوان کرد.

نامبرده اظهار داشت که دفتر ولایتی حقوق بشر، از ٨٧٣ مورد شکایت که ١٨٧ مورد آن نقض حقوق بشری است، در ارگانهای عدلی و قضای تحت پیگرد قرار داده اند، ٨٥ مورد آن حل گردیده ١٠٢ مورد لاینحل می باشد.

همچنان عبدالمقیم راسخ معاون مقام ولایت فاریاب، فعالیت های کمیسیون مستقل حقوق بشر را در راستای تطبیق قانون ستوده گفت که این نهاد در بین جامعه افغانی، از اعتماد خوب برخوردار گردیده است.

راسخ گفت که رهبری ولایتی، مانند گذشته متعهد و همکار کمیسیون حقوق بشر خواهد بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement