خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار تمدید لین های برق ۲۲۰ کیلوولت از غزنی الی کندهار۵۴ درصد تکمیل شده است

کار تمدید لین های برق ۲۲۰ کیلوولت از غزنی الی کندهار۵۴ درصد تکمیل شده است

Jun 24, 2019 - 20:19

کندهار (پژواک، ۳سرطان ۹۸): مسوولین ميگويد که کار تمدید لین ها و پایه های برق وارداتی ۲۲۰ کیلوولت، از غزنی تا کندهار، به سرعت ادامه دارد و تاکنون ۵۴ درصد کارآن انجام شده است.

همچنان تمدید لین ها و نصب پایه های برق از بند کجکی تا شهر کندهار و لشکرگاه ۷۰ درصد تکمیل شده است.

افزون براین، کار پروژه برق خورشیدی ۴۰ میگاوات کندهار ۱۵ درصد به پیش رفته و استفاده به گونه آزمایشی از آن آغاز شده است.

امان الله ایوب فاروقی رییس بريشنا کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که کار تمدید لین ها و نصب پایه های برق ۲۲۰ کیلوولت ۵۴ درصد به پایه اکمال رسیده و کار متباقی آن سرعت ادامه دارد.

موصوف افزود که قرارداد این پروژه برق، میان شرکت بریشنای افغانستان و کمپنی جهانی هند موسوم به KEC  درسال ۲۰۱۷ میلادی عقد شده است.

به قول وی، تطبیق پروژه متذکره، بیش از ۱۱۳ میلیون دالر هزینه برمی دارد که توسط اداره انکشافی ایالات متحده امریکا USAIDinfo-icon از طریق دولت افغانستان پرداخت می شود.

نامبرده ابراز امیدواری کرد که این پروژه تا برج ديسمبر سال جاری میلادی، به بهره برداری سپرده خواهد شد.

فاروقی در مورد تمدید لین های جدید بند کجکی اذعان کرد که این پروژه توسط تیم انجنیری نظامی امریکا تطبیق میشود که با نصب ۴۰۳ پایه و تمدید لین های جدید، ۴۵ میلیون دالر هزینه بر می دارد.

فاروقی دراین خصوص افزود که این پروژه مشتمل بر سه بخش است که از کجکی الی دوراهی لشکرگاه از دوراهی لشکرگاه الی شهر لشکرگاه و از دو راهی لشکرگاه تا ولسوالی میوند، تمدید لین ها و نصب پایه ها و دو سب استیشن شامل اند.

فاروقی در مورد تولید ۱۵ میگاوات برق خورشیدی گفت که کار تطبیق پروژه بدوش یک کمپنی ترکی بود که کار آن تکمیل شده و طور آزمایشی استفاده از آن آغاز شده است.

اما موصوف یاددهانی کرد که کار ۱۵ میگاوات برق خورشیدی که بدوش شرکت دایناستی هند و ۱۰ میگاوات آن به عهده کمپنی زولارستان است، بطی به پیش میرود.

نامبرده می گوید که بر کمپنی های متذکره فشار وارد نموده تا کارهای پروژه را تشدید کنند.

از چند سال گذشته بدینسو، به سبب کمبود برق، در پارک صنعتی کندهار، صرف ۱۵۴ فابریکه نیمه فعال اند، اما ۱۳۵ باب آن یکسره غیرفعال شده اند.

در کندهار بیش از۲۰۰ فابریکه موجود اند که پنبه، روغن، کنجاره، صابون، یخ، کاغذ برای کارتن، پایپ های پلاستیکی، مواد خوراکی، مشروبات غیرالکولی و برخی مواد دیگر در آن تولید می شوند که حدود ۵ هزار تن در آن مصروف کارهای مختلف اند.

محمد اجمل باشنده ناحیه پنجم شهر کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که نبود برق بر زندگی آنها تاثیر سوء گذاشته و از چندین سال بدینسو، از این مشکل رنج می برد.

نامبرده تقاضا می کند که دولت بر شرکت ذیدخل فشار وارد نماید تا پلانت های خورشیدی در کندهار نصب و کارهای تولید آن تسریع شود.

نامبرده گفت که برق تمدید یافته کجکی به کندهار قابل حساب نیست؛ زیرا گاه به سبب جنگ ها و بعضا، به علت توفان لین های آن قطع می شوند و ترمیم آن روزها و هفته ها را در بر می گیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking