خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«سرمايه گذاران قزاقى نبايد فرصت سرمايه گذارى در افغانستان را از دست دهند»

«سرمايه گذاران قزاقى نبايد فرصت سرمايه گذارى در افغانستان را از دست دهند»

Jun 25, 2019 - 15:58

کابل(پژواک، ٤ سرطان ٩٨): مقام هاى قزاقستانى، در کنفرانس تواصل تجارتى افغانستان- قزاقستان، ضمن تاکيد بر گسترش روابط تجارى با افغانستان، گفتند که موانع موجود در فرا راه تجار افغان در قزاقستان را رفع مى کنند.  

دومين کنفرانس تواصل تجارتى افغانستان- قزاقستان، با اشتراک مقام­ها، ده ها تن از تجار و سرمايه گذاران دو کشور به هدف جذب سرمايه گذارى ها، گسترش روابط تجارتى و حل مشکلات تجار، امروز در کابل بر گزار شد.

ظهورالدين شيرزاد معين تجارتى وزارت صنعت و تجارت افغانستان، در اين نشست گفت که اين نشست به هدف گسترش روابط تجارتى ميان دو کشور برگزار شده و در آن، روى مشکلات تجار هر دو کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وى افزود که در افغانستان، ظرفيت بالاى سرمايه گزارى ها در بخش هاى زراعت، استخراج معادن، توليد انرژى وغيره وجود دارد و حکومت افغانستان آماده است که براى سرمايه گذاران خارجى و داخلى سهولت هاى خوب سرمايه گذارى را فراهم کند.

موصوف گفت که سرمايه گذاران قزاقستان، مى توانند در بخش توليد روغن در افغانستان سرمايه گذارى کنند؛ زيرا در افغانستان سويا، آفتاب پرست، پنبه وغيره کشت مى شود که مى توان از دانه هاى آن در توليد روغن استفاده کرد.

محمد يونس مهمند معاون اتاق تجارت و سرمايه گذارى افغانستان، در اين نشست گفت که در سال ٢٠١٨ ميلادى، روابط تجارتى ميان دو کشور به ٧٨٠ ميليون دالر امريکايى مى رسيد.

به گفته وى در سال گذشته به ارزش ٧٦٦ ميليون دالر امريکايى گاز، گندم و آرد وارد افغانستان شده و به ارزش ١٤ ميليون دالر امريکايى سنگ هاى قيمتى، قالين، قره قل، ميوه خشک، تازه و ترکارى از افغانستان به قزاقستان صادرشده است.  

او افزود: « اين ارقام نشان مى دهد که صادرات افغانستان به قزاقستان، بسيار کم است و بايد يک تعادل ايجاد شود.»

موصوف بدون ارايه جزييات افزود که تجار افغان، براى دريافت ويزه تجارتى قزاقستان به مشکل مواجه اند و تعرفه ها بالاى اموال تجار افغان بلند مى باشد. او از جانب قزاقستان خواست که جهت رفع اين مشکلات اقدام کند.

نورالدين اوخانوف نماینده خاص وزير صنعت و زيرساخت هاى قزاقستان و معاون هيئت مديره اتاق تجارت بين المللى آن کشور، در اين نشست گفت که روابط تجارتى ميان دو کشور در حال بهبود است.

وى افزود که در افغانستان، بازار خوب و زمينه خوب سرمايه گذارى براى تجار قزاقستان وجود دارد و بايد تجار و سرمايه گذاران قزاقستان، از فرصت هاى موجود در افغانستان استفاده نموده، صادرات شان را به افغانستان افزايش دهند و در داخل افغانستان سرمايه گذارى کنند.

موصوف افزود: «ما آماده هرنوع همکارى هستيم تا روابط تجارتى ميان ما گسترش يابد، ما آماده هستيم تا تمام موانع در عرصه را برداريم.»

همچنان عليم خان يسين گليدييف سفير قزاقستان در افغانستان، در اين نشست صحبت نموده، برحل مشکلات تجار افغانستان در قزاقستان تاکيد کرد و گفت که در قسمت ويزه براى تجار افغان، سهولت ها را فراهم خواهد کرد.

وى نيز افزود: «براى تاجران ما مى گوييم که يک روزى صلح در افغانستان آمدنى است، باز در آن وقت براى شما جاى پاى براى سرمايه گذارى نمى باشد و شما نمى توانيد که سرمايه گذارى کنيد؛ از اين فرصت به دست آمده استفاده کنيد و قبل از تامين صلح در افغانستان سرمايه گذارى کنيد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement