خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه بر تقويت اجماع داخلی صلح تاکيد کرد

مشرانوجرگه بر تقويت اجماع داخلی صلح تاکيد کرد

Jun 25, 2019 - 15:35

کابل (پژواک، ۴ سرطان ۹۸): مشرانوجرگه، ضمن خواستار حل اختلافات میان ارگ و نامزدان ریاست جمهوری، از به وجود آمدن اجماع بین المللی پيرامون صلح در کشور استقبال کرده و خواستار قوی شدن اجماع داخلی شدند.

همچنان این اعضا با انتقاد از افزایش ناامنی ها و سقوط شماری از ولسوالی­های کشور توسط طالبان گفتند که نهادهای امنیتی، هیچ اقدامی موثر در خصوص حل این معضل روی دست نگرفته اند.

از سویی هم اعضای مشرانوجرگه، نشست پاکستان درمورد صلح افغانستان را بدون دستاورد عنوان کرده می گویند که در این نشست، طرف های اصلی حضور نداشتند.

امروز شورايى متشکل از برخى نامزدان رياست جمهورى، در يک گردهمايى بزرگ در کابل، ادامۀ کار رئيس جمهور غنى را غيرقانونى خواند و خواستار حکومت سرپرست با صلاحيت هاى محدود گرديد.

کامل بیک حسینی عضو مشرانوجرگه در جلسه امروز اين جرگه، با اشاره به تنش ها میان ارگ و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفت که تظاهرات حق هر شهروند است؛ اما تلاش شود که ادامه آن باعث بحران در کشور نشود.

وی، از ارگ و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواست که تنش به وجود آمده را از راه گفتگو و مصالحه حل نمایند.

موصوف، با اشاره به نشست پاکستان گفت: «ما از پروسه صلح حمایت می­کنیم؛ اما از کشورهای همسایه به خصوص پاکستان می­خواهیم که با دعوت اپوزسیون و سیاسیون مشکل حل نمی­شود، همسایه های ما باید بیطرفی خود را حفظ و عدالت، همدیگر پذیری، مساوات و خواست های مردم را در نظر بگیرند.»

گل احمد اعظمی دیگر عضو مشرانو جرگه، تامین صلح را یکی از اولویت های کشور عنوان کرده گفت که اجماع منطقوی و جهانی به وجود آمده است؛ اما بعضی کمی ها و کاستی ها در اجماع داخلی وجود دارد و باید در قوی شدن اجماع داخلی توجه جدی مبذول گردد.

همچنان شماری از سناتوران دیگر، با انتقاد از ناامنی و سقوط شماری از ولسوالی ها به دست طالبان گفتند که به دلیل حضور طالبان در ولسوالی­ها، مردم مجبور به ترک منازل و تجمع در مرکز ولایات شده اند؛ اما مسئولان امنیتی در این خصوص توجه مبذول نداشته اند.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه، در اخیر جلسه با اشاره به گردهمايى نامزدان رياست جمهورى گفت که مطابق به قانون، تظاهرات حق شان است؛ اما باید متوجه اقدامات شان باشند که دشمن از چنین فضا سوء استفاده نکند و باید این معضل از طریق گفتگو حل گردد.

وی، با ذکر اینکه مالک اصلی صلح، مردم و حکومت افغانستان است، گفت: «باید شورای رهبری مصالحه دوباره آغازبکارکند، موجودیت این شورا در وضعیت کنونی بسیار مهم و ضروری است.»

موصوف، با اشاره به نشست اخيرشمارى ازسياسيون کشور درلاهورپاکستان گفت که دراين نشست،   اکثراً نامزدان ریاست جمهوری حضور داشتند و طرف های اصلی قضیه حضور نداشتند.

نشست دوروزۀ بین الافغانی، با اشتراک بیش از ۲۰ تن از سیاسیون افغان، به ابتکار "مرکز صلح و تحقیقات لاهور" در منطقۀ بهوربن ایالت پنجاب پاکستان درآغاز هفته روان برگزارگرديد.

رئیس مشرانو جرگه، از کشور پاکستان خواست که اقدامات خود را در خصوص صلح در مشوره و تفاهم با حکومت  افغانستان انجام بدهد؛ در غیر آن چنين تلاش ها نتیجه مثبت در پی نخواهد داشت.

مسلمیار، با اشاره به ناامنی هاى اخير در کشور گفت که این معضل، با مسئولان امنیتی شریک می گردد؛ تا به مسئولان امنیتی ولایات هدایت بدهند که هرچه زودتر به این معضل نقطه پایان بگذارند.

همچنان وی، با اشاره به بحث سیاسیون افغان در مورد خط فرضی دیورند گفت: «خط فرضی دیورند، مرز رسمی نیست و حق ملت ها است، نه چند تن سیاسیون؛ اين چنين افراد هیچگاه در مورد  اين موضوعات بحث نکنند و باید می گفتند که ما به خاطر صلح آمده ایم، نه بحث روی خط فرضی دیورند.»

به گفته وی، موقف مردم افغانستان در مورد خط فرضی دیورند، معلوم است و هیچگاه از موقف شان عقب نشینی نخواهند کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement