خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نُه هزار خانواده در جوزجان از مزایای انجام ٢٨ پروژه بهره مند شدند

نُه هزار خانواده در جوزجان از مزایای انجام ٢٨ پروژه بهره مند شدند

Jun 25, 2019 - 14:09

شبرغان (پژواک، ٤ سرطان ٩٨): با اتمام کار ٢٨پروژه، ٩ هزار خانواده در پنج ولسوالی و برخی از قرای اطراف شهر شبرغان، به سهولت های ترانسپورتی و آب آشامیدنی صحی دسترسی پیدا کردند.

انجنیرمحمد یوسف سعید رئیس احیا و انکشاف دهات ولایت جوزجان، به آژانس خبرى پژواک گفت که ٢٥ پروژه تکمیل شده در بخش تامین آب اشامیدنی، و سه پروژه آن جغل اندازی سرک است که در مربوطات ولسوالی خواجه دوکوه، آقچه، منگجک، مُردیان، خانقاه و قرای اطراف شهرشبرغان تطبیق شده است.

وی تصریح کرد که این پروژه ها بیش از هفتاد و دو میلیون افغانی هزینه برداشته است و برای باشنده گان محلات یادشده، سهولت های لازمه را در بخش ترانسپورت و آب آشامیدنی فراهم نموده است.

او اضافه کرد از اینکه مشکلات عمدۀ مردم در ولایت جوزجان، کمبود آب آشامیدنی و زراعتی است، وزارت احیا و انکشاف دهات بیشتر دراین بخش ها پروژه هایش را تطبیق خواهد نمود.

سعید علاوه کرد: "به همین دلیل ما خواستیم تا با حفر چاه های عمیق و نیمه  عميق، تمدید شبکه های آب، نصب ذخیره های آب و پمپ های دستی در روستا های دوردست، به مردم آب آشامیدنی فراهم نماییم."

موصوف خاطرنشان ساخت که جغل اندازی یازده کیلومترسرک بخش دیگر کار اداره آنها مى باشد که قرار است در دو ماه اخیر عملی شد.

رئیس احیا و انکشاف دهات گفت که پروژه های دیگری نیز روى دست  دارند که عنقریب کار آن تکمیل میشود و به مردم سهولت های لازم را دربخش های آب آشامیدنی فراهم میسازد.

دراین حال، باشنده گان قریه مرغاب شهرشبرغان میگویند که از تمدید سه کیلومترشبکه آب و حفرچاه عمیق در قریه شان رضایت دارند، ولی از بابت نبود ساختمان مکتب برای اولادهای شان و عدم موجودیت کلینیک خدمات صحی، دچارمشکل اند.

علاءالدین یکی از باشنده های این قریه به پژواک گفت: "تمدید شبکه آب به داخل منازل رهایشی ما سهولت زیادی را برای ما فراهم کرده است."

او گفت که اکنون ازآب شیرین و صحی استفاده میکنند؛ درحالیکه قبلاً نسبت نبود آب ناگزیر بودند از آب جوی و آب های شور استفاده کنند.

این مرد افزود که استفاده از آب های غیرصحی، شمار زیادی از خانواده ها را دچار امراض مختلف ساخته است.

اما عبدالمالک یکی ازباشنده های دیگر این قریه گفت که اگر مشکلات آب آشامیدنی قریه آنها برطرف شده، مردم با یک سلسله مشکلات دیگر سردچاراند.

او افزود: "ما درمنطقه خود مکتب نداریم, اولاد های ما نسبت نبود این معضل، به قریه کوک گنبد میروند که از قریه ما حداقل سه کیلومترفاصله دارد."

او تصریح کرد که نبود کلینیک، مشکل دیگراست که مردم محل با آن مواجه اند و مسئولین باید روی این دو مشکل نیز غور نمایند و راه حلی برای آن جستجو کنند.

این درحالیست که حدود دو ماه قبل نیز دوازده پروژه عام المنفعه، از طرف ریاست احیا و انکشاف دهات، در مربوطات ولایت جوزجان تکمیل و به بهره برداری سپرده شده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking