خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

واقف حکیمی،جاوید جیحون و میرافغان صافی نامزد کرسى رياست ولسى جرگه شدند

واقف حکیمی،جاوید جیحون و میرافغان صافی نامزد کرسى رياست ولسى جرگه شدند

Jun 25, 2019 - 11:32

کابل (پژواک،٤ سرطان ۹۸): عبدالشکور واقف حکیمی نمایندۀ مردم بدخشان، جاوید جیحون و قاضی میرافغان صافی نماینده گان مردم کابل، براى کرسى رياست ولسى جرگه نامزد شدند.

قرار است هر کدام اين سه تن، برای پنج دقیقه برنامه های شان را به اعضاى جرگه ارايه و پس از آن صندوق هاى راى براى آنان گذاشته شود.

انتخابات گذشته رياست اين جرگه، ميان کمال ناصر اصولى و ميررحمان رحمانى برگزار شد؛ اما به دليلى نتيجۀ آن مشخص نشد که اعضاى جرگه، در مورد نصاب جرگه در روز انتخابات اختلاف نظر داشتند؛ برخى ها آن را ٢٤٤ و تعدادى هم آن را ٢٤٧ تن مى خواندند.

در صورتى که نصاب ٢٤٤ تن مى بود، نامزد برنده نياز به ١٢٣ راى موافق داشت؛ اما اگر نصاب ٢٤٧ تثبيت ميشد، نامزد بايد ١٢٤ راى موافق مى داشت.

رحمانى در روز انتخابات ١٢٣ راى گرفته بود؛ اما حاميان او مى گفتند که يک راى رحمانى، از سوى رييس موقت جرگه در حالى باطل خوانده شده است که در حقيقت باطل نبوده است؛ اما ديگران مى گفتند که اين راى باطل مى باشد.

اما ديروز اکثريت اعضاى جرگه به باطل بودن اين راى جنجالى راى دادند.  

عالم ساعى عضو اين جرگه و مدير موقت نشست امروز اين جرگه، بعد از اعلام اين نتايج گفت که هيچ کدام از نامزدان (ميررحمان رحمانى و کمال ناصر اصولى) برنده نشده اند.

ديروز قرار بر اين شد که امروز، ميان نامزدان جديد براى کرسى رياست اين جرگه انتخابات شود.

به همين اساس، امروز عبدالشکور واقف حکیمی نمایندۀ مردم بدخشان، جاوید جیحون و قاضی میر افغان صافی نماینده گان مردم کابل براى کرسى رياست ولسى جرگه نامزد شدند.

قابل ذکر است که ملک قيس نورآقا ملکزى نماينده مردم ننگرهار، در نشست ديروز رئيس موقت اين جرگه انتخاب شده است.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement