خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

​در بلخ اشتراک مردم در روند ثبت نام تقویتی برای انتخابات کمرنگ است

​در بلخ اشتراک مردم در روند ثبت نام تقویتی برای انتخابات کمرنگ است

Jun 25, 2019 - 20:53

مزارشریف (پژواک، ۴ سرطان ۹۸): منابع محلی و فعالان مدنی دربلخ گفتند که مانند ولایات دیگرکشوردر این ولایت نیز، اشترک مردم در برنامه ثبت نام تقویتی برای انتخابات ریاست جمهوری کمرنگ است.

به اساس معلومات، در جریان روند ثبت نام تقویتی، تاکنون ۶۰۰۰ تن برتذکره های شان برچسپ زده که اکثرآنها ساکنین شهرمزارشریف اند.

اما کمیسیون انتخابات بلخ، اشتراک مردم در روند ثبت نام تقویتی را به گونه نسبی خوب عنوان می کند.

عزت الله آرمان رییس دفترولایتی کميسیون مستقل انتخابات بلخ، به تاریخ ۴ سرطان، به آژانس خبری پژواک گفت که در روند ثبت نام تقویتی تا این دم،باشندگان ولسوالی های چهاربولک و چمتال به پیمانه کم ثبت نام نموده اند.

موصوف افزود که طی پانزده روزگذشته، حدود ۳۰ تن درولسوالی چهاربولک و نزدیک به ۱۴۰ تن در ولسوالی چمتال برتذکره های شان استیکرنصب کرده اند.

وی گفت: (( درسراسربلخ، حدود شش هزارتن ثبت نام نموده، نظر به وضعیت بلخ، این رقم نسبتاً خوب است؛ اما دربرخی ولسوالی ها مشکلات امنیتی در برابراین پروسه مانع واقع شده اند.))

آرمان علاوه کرد که بعد از ولسوالی های چهاربولک و چمتال، اشتراک مردم در ولسوالی های دولت آباد، کشندی، شورتيپه و شولگر کمرنگ است.

نامبرده گفت که ناامنی در ولسوالی ها سبب شده تا مردم در روند ثبت نام، به پیمانه گسترده اشتراک نورزند.

موصوف اذعان کرد که دربرخی مناطق، مخالفین مسلح حکومت، به مردم هوشدار داده تا در روند ثبت نام جاری اشتراک نورزند.

صاحب نظران نیز در بلخ مي پذیرند که ناامنی دربرابر روند ثبت نام مشکل جدی است، اما علاوه می کنند که عدم برنامه آگاهی عامه در خصوص روند ثبت نام نیزتاثیر سوء گذاشته است.

غلام رسول ملکزی یکتن از فعالان اموراجتماعی درمزارشریف، به پژواک گفت که حتی به سطح مزارشریف و ولسوالی های که امنیت درتامین است، برای ترغیب مردم جهت اشتراک در روند ثبت نام کار صورت نگرفته است.

وی علاوه کرد: ((اکثرمردم خبر ندارد که روند ثبت نام آغازشده یا خیر؟ بخش تبلیغات دراین عرصه خیلی ضعیف عمل کرده، اگرکميسیون انتخابات صرف ازطریق منابرمساجد درمورد پروسه متذکره، به مردم آگاهی میداد؛ پس امروز روند ثبت نام چند برابربیشتر می بود.))

محمدیوسف یکتن از متنفذین  قومی ولسوالی چهاربولک، به پژواک گفت که درولسوالی متذکره، هيچ فرد عادی، بر تذکره های شان برچسپ نصب نکرده است.

نامبرده گفت ۳۰ تن که برتذکره های شان استیکرزده؛ کارمندان رسمی ولسوالی اند و به قولش کسانی اند که با مرکزثبت نام نزدیک اند.

عبدالجمیل باشنده ولسوالی بلخ، به پژواک گفت که بی باوری مردم برانتخابات دورگذشته ولسی جرگه، باشندگان این ولسوالی را نیز به اشتراک درانتخابات بی علاقه نموده اند.

موصوف علاوه کرد که حکومت و کميسیون انتخابات باید قناعت مردم را فراهم می کرد که انتخابات ریاست جمهوری، به سرنوشت انتخابات دورگذشته ولسی جرگه مواجه نمی شود.

کميسیون انتخابات بلخ نیزمی پذیرد که تبلیغات پیرامون اشتراک مردم در روند ثبت نام تقویتی را به موقع آغاز نکرده؛ اما علاوه می کند که اکنون تبلیغات منظم را راه اندازی کرده؛ تا مردم را برای اشتراک در روند ثبت نام ترغیب نماید.

درعین حال، مسوولین زون امنیتی شمال در روند جاری انتخابات، ازبهیود یافتن اوضاع امنیتی اطمینان می دهند.

تورنجنرال ولی محمداحمدزی، قوماندان قول اردوی ۲۰۹ شاهین درشمال، به پژواک گفت که اکنون دربرخی ولسوالی های ناامن بلخ عملیات جریان دارد.

احمدزی، ازمردم تقاضا کرد تا با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking