خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"زنان باید در متن گفتگوهای صلح و اخذ تصامیم مهم ملی قرار بگیرند"

"زنان باید در متن گفتگوهای صلح و اخذ تصامیم مهم ملی قرار بگیرند"

Jun 27, 2019 - 16:18

شهرهرات (پژواک، ٦ سرطان ٩٨): شماری از زنان در هرات، نگران حضور کمرنگ شان در گفتگوهای صلح هستند و از سهم ندادن به زنان در روند گفتگوهای صلح ابراز نگرانی کردند.

این شمار از زنان، امروز در یک همایشی در اداره اطلاعات و فرهنگ هرات گردهم آمدند و به این باوراند که روند گفتگوهای صلح، تا کنون برای شان مبهم بوده و آنان نگران آینده همراه با طالبان هستند.

ماریا بشیر، فعال حقوق زنان در هرات در این همایش گفت پروسه صلح که اکنون جریان دارد، یک پروسه شتاب زده است که در آن، ابهام های زیادی وجود دارد و این موضوع، نگرانی زنان را برانگیخته است.

مریم جامی الاحمدی، فعال مدنی نیز گفت: "زنان خاطرات تلخی از دوران طالبان دارند و اگر بدون خواست زنان، دولت با طالبان تفاهم کند و اگر طالبان صلح کنند، حتماً برای زنان جایگاهی قایل نخواهند بود."

طاهره پوپل، فعال حقوق زن نیز گفت: "اگر طالبان بدون خواست زنان صلح کند، من شخصاً اصلا به افغانستان نمی ایستم."

به باور این زنان، در گفتگوهای صلح تا کنون به آنان فرصت داده نشده تا خواسته های خود را مطرح کنند و این، نگرانی شان را بیشتر کرده است.

قرار گرفتن در متن گفتگوها و اخذ تصامیم مهم ملی، از خواسته های اصلی این شمار زنان از حکومت گفته میشود.

به باور این زنان، اکنون بانوان کشور توانایی مذاکره و نمایندگی خوب از مردم افغانستان را دارند.

سوسن بهبود زاده، فعال مدنی به پژواک گفت: "ما از دولت میخواهیم که زنان را به پروسه صلح سهم بدهند تا از حقوق خود دفاع کنند."

این درحالیست که از چند ماه به اینسو، میان طالبان و امریکا و طالبان و سران سیاسی کشور گفتگوهايی برگزار شده که به ندرت زنان در آنان حضور داشته اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement