خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنى: براى ايجاد مرکز تشخيص سرطان در کشور اقدام مى شود

غنى: براى ايجاد مرکز تشخيص سرطان در کشور اقدام مى شود

Jun 30, 2019 - 17:02

کابل (پژواک، ٩ سرطان ٩٨): شوراى طبى افغانستان، خواستار شفاخانه مجهز تشخيص و تداوى بيمارى سرطان در کشور شد و رئيس جمهور گفت که در راستاى ايجاد مرکز تشخص سرطان  در کشور اقدام خواهد شد. 

اعضاى شوراى طبى افغانستان، اين موضوع را در سمپوزيم ملى (همايش علمى) زير نام « مجادله علیه سرطان» که امروز به اشتراک محمد اشرف غنى رئيس جمهور، رولا غنى خانم رئيس جمهور، برخى اعضاى کابينه، داکتران و استادان پوهنتون طبى کابل در شهر کابل تدوير يافت، مطرح نمودند.

داکترنسرين اورياخيل رئيس شوراى طبى گفت که امراض سرطانى، بعد از امراض قلبى بيشترين مرگ و مير را در سطح جهان و افغانستان دارند.

وى از رئيس جمهور خواست که به ايجاد يک شفاخانه مجهز تداوى و تشخيص سرطان توجه کند.

زرغونه تره کی متخصص بیماری سرطان و عضو شوراى طبى در اين همايش گفت که به اساس آمار ارايه شده از سوى سازمان صحی جهان در سال ۲۰۱۸ ميلادى در افغانستان، بیست هزار تن به سرطان مصاب شده که ۱۵ هزار تن آنها جان داده اند.

به گفته او، بررسى هاى شوراى طبى نشان مى دهد که بيشترين مصاب شده ها را سرطان هاى ثديه در نزد زنان و جوف دهن و مرى در نزد مردان تشکيل مى دهد.

 به گفته او آمار مصاب شده ها و مرگ و مير از اثر سرطان در افغانستان نگران کننده است؛ زيرا هنوز زمينه تشخيص و تداوى به سطح بالا در کشور وجود ندارد و تنها در شفاخانه جمهوريت شهرکابل، زمينه تشخيص و تداوى به سويه ابتدايى وجود دارد که پاسخگوى نيازمندى ها نيست.

همچنان داکتر حیدر عمر يک تن دیگر از متخصصین بیماری سرطان و عضو اين شورا گفت که به اساس آمار ارايه شده ٨٠ درصد بيماران سرطان در افغانستان مى ميمرند؛ زيرا مرکز مجهز و متخصصين مسلکى اين بيمارى در افغانستان  وجود ندارد.

او افزود: «خواست ما از رئيس جمهور اين است که ما شفاخانۀ مجهز مى خواهيم، ما متخصصين مى خواهيم، بايد براى داکتران زمينه آموزش هاى بيشتر و تخصصى در خارج از کشور مساعد گردد و سکتور خصوصى که در اين بخش مى خواهند سرمايه گذارى کنند نيز حمايت شود، جناب رئيس جمهور! ما مسئوليت خود را ادا کرديم و صداى مردم را به شما رسانديم، حالا مربوط شما مى شود که به صداى ملت لبيک مى گوييد يا نه؟ در روز قيامت حتماً از ما و شما سوال مى شود.»

موصوف گفت که سالانه افغان ها براى تداوى بيمارى سرطان در خارج از کشور، ٣٠٠ ميليون دالر مصرف مى کنند که يک مبلغ گزاف است و مى توان با آن شفاخانه مجهز در افغانستان ساخت.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نيز در سخنرانى اش در اين مراسم گفت که هنوز در افغانستان تداوى و تشخيص مريضى سرطان در سطح پايين قرار دارد و رقم تلفات از سبب مرض سرطان که به ١٥ هزار تن مى رسد، فاجعه بزرگ است.

وى علاوه کرد که در افغانستان در بخش طب وقايوى کارهايى صورت گرفته است؛ اما در قسمت طب معالجوى بسيار کم کار شده و دليل آن اين ست که مديريت درست صورت نگرفته است؛ زيرا به گفته او شفاخانه وجود دارد، ولى تشکيل درست براى آن در نظر گرفته نشده و در قسمت تجهيزات آن نيز اقدام نگرديده است.

وى گفت: «زمانی که کلمۀ سرطان را می شنویم، امید خود را از دست می دهیم، پس باید این سد را بشکنیم و این را بدانیم که سرطان وجود دارد، زندگی ما را تهدید می کند و به خاطر معالجۀ آن باید اقدامات اساسی نمايیم، ما باید از یاس و ناامیدی به طرف اقدام برویم و اقدامات واضح و مشخص در خصوص مجادله علیه سرطان انجام دهیم.»

موصوف افزود که براى مجادله با اين مرض، نياز است که تمام مردم دست به دست هم دهند و مشترکاُ کار کنند. 

وى افزود: « در افغانستان يک عادت است که همگى از گردن خود مى کشند و به گردن مه مى اندازند.»

او گفت: «هدايت من براى وزارت مالیه این است که براى ايجاد يک مرکز تشخیص سرطان در بودجه امسال بگنجاند و بررسی واضح را در زمینۀ تهیه ماشین های ایکسری و سایر ماشین آلات طبی روی دست گیرد.»

  غنى ،ارتباط نهادهای مبارزه با سرطان در افغانستان را با شبکه های جهانی مبارزه با سرطان به ویژه بخش تشخیص این بیماری، یک نیاز مبرم و اساسی خواند.

رئیس جمهور کشور، بر تشخیص دیجیتالى نیز تاکید کرد و افزود که نیاز است تا تمام شفاخانه ها و کلينیک ها با هم وصل باشند، جلو توریزم صحی گرفته شود و اقدامات واضح در این خصوص اتخاذ گردد.

متخصصين مى گويند که در سطح جهان بيش از صد نوع سرطان که از رشد غير طبيعى حجرات بدن آغاز مى شود، وجود دارد.  به گفتۀ آنان  کم ‌تحرکی، تغذیۀ  نامناسب و عوامل محیطی در ابتلا به اين مرض نقش مؤثر دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement