خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در هلمند امسال ۸۷۰ دختر از مکاتب فارغ شدند

در هلمند امسال ۸۷۰ دختر از مکاتب فارغ شدند

Jul 01, 2019 - 19:54

لشکرگاه (پژواک، ۱۰ سرطان ۹۸): مسئوولین ریاست معارف هلمند گفتند که امسال، از مکاتب این ولایت تاکنون ۸۷۰ دختر فارغ شده و شماری دیگر نیز چندی بعد فارغ خواهند شد.

مسوولین ریاست معارف هلمند، این اظهارات را در حالی بیان داشتند که در گذشته برخی گزارش ها پخش شده بود که امسال ازاین ولایت، یک دانش آموز نسوان هم فارغ نشده است.

اما زلمی افغان، سخنگوی ریاست معارف این ولایت، به تاریخ ۱۰ سرطان، به آژانس خبری پژواک گفت که امسال تاکنون، از مکاتب نسوان این ولایت، ۸۷۱ متعلم فارغ شده اند.

موصوف علاوه کرد: ((تا این دم، آمار دانش آموزان فارغ شده مکاتب بی تری و سی تری شهر لشکرگاه در اختیار ما قرار نگرفته که با دریافت آن، رقم فارغین بلند خواهد شد.))

افغان اظهارات را رد نمود که گویا طی هژده سال گذشته، از ولسوالی های زیاد این ولایت، دانش آموزان نسوان فارغ نشده اند.

موصوف اذعان کرد: ((طی چند سال گذشته، از مکاتب نسوان این ولایت، بیش از چهارهزار تن فارغ شده اند.))

نامبرده این را نیز گفت که به سبب وضعیت ناگوار امنیتی در ولسوالی های نوزاد، سنگین، موسی قلعه، کجکی، دیشو، خانشین و گرمسیر، دختران به مکاتب رفته نمی توانند.

افغان گفت که با همکاری مسوولین حکومتی و متنفذین قومی تلاش صورت میگیرد تا مشکلات در برابر معارف مرفوع شود.

فرشته یکتن از فارغین لیسه ملالی در لشکرگاه، به پژواک گفت که امسال از مکاتب این ولایت، صدها دختر فارغ شده اند.

موصوف گفت: ((درست است که تا این درجه دانش فرا گرفتیم، ادامه تحصیلات عالی را نیز تقاضا داریم که فرصت آن نیز باید برای ما فراهم شود.))

 عبدالحق ځواکمن فعال مدنی، به پژواک گفت که در این ولایت، به سبب ترس از طالبان مسلح و برخی رسوم ناپسند، دختران به مکاتب رفته نمی توانند.

موصوف افزود: ((به کار بیشتر نیاز است تا مردم و طالبان به دختران اجازه فراگیری تعلیم را بدهند و آینده روشن داشته باشند.))

همچنان میراحمد خان اکا باشنده ولسوالی موسی قلعه، به پژواک گفت که دراین ولسوالی تاکنون زمینه فراگیری تعلیم، به دختران مساعد نشده است.

موصوف گفت: ((دراین جا وجود مشکلات امنیتی و مسایل دیگر سبب شده تا دختران همواره از یادگیری تعلیم بی بهره شوند.))

قابل ذکر است که طالبان مسلح بر ولسوالی های موسی قلعه، نوزاد، خانشین، دیشو، باغران و سنگین تسلط کامل دارند، از اینرو مکاتب نسوان در آن غیرفعال اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement