خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

٦٣ درصد وکلا از جمع ١٧ کميسيون به چهار کميسيون ولسى جرگه نامزد شده اند

٦٣ درصد وکلا از جمع ١٧ کميسيون به چهار کميسيون ولسى جرگه نامزد شده اند

Jul 08, 2019 - 16:24

کابل (پژواک،۱۷سرطان ۹۸): برخى اعضاى ولسى جرگه مدعى اند که ٦٣ درصد وکلا، از جمع ١٧ کميسيون به چهار کميسيون ولسى جرگه، بيشتر به هدف دسترسى به امکانات مادى و معنوى، خود را نامزد کرده اند.

اين ٦٣ درصد وکلا در نشست امروز ولسى جرگه، براى عضويت در کميسيون هاى مالى و بودجه، امنيت داخلى، سمع شکايات، مواصلات و مخابرات نامزد شدند.

همچنان ٢٣ درصد ديگر، براى عضويت در کميسيون هاى امور بين المللى، دينى و فرهنگى، اقتصاد ملى، و عدلى و قضايى نامزد شده اند. 

همچنان چهارده درصد ديگر، براى عضويت در کميسيون هاى عدلى و قضايى، امور دفاعى، منابع طبيعى و محيط زيست، امور زنان و حقوق بشر، صحت و تربيت بدنى، تفتيش مرکزى، امتيازات و مصئونيت وکلا، مبارزه با مواد مخدر، امور تقنينى و کوچى ها نامزد شده اند.

اين درحالى است که میر رحمان رحمانی رئیس ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت که به اساس اصول وظایف داخلی اين جرگه، ۱۷ کمیسیون دایمی این جرگه بايد از ۹ تا ۲۵ عضو داشته باشند.

قرار است فردا در نخست برای عضویت اعضای جرگه در چهار کمیسیون (مالی و بودجه، امنیت داخلی، مواصلات و مخابرات و سمع شکایات) در تالار عمومی این جرگه رای گیری شود.

اين درحالى است که اگر براى هر کدام اين کميسيون ها ٢٥ عضو در نظر گرفته شود، ٦٤ نامزد اضافه مى مانند.

رحمانى گفت نامزدانى که نتوانند به اين چهار کميسيون راه يابند، مى توانند براى عضويت کميسيون هاى ديگرى که کمتر از ٩ تن براى آن نامزد شده اند، ثبت نام کنند.

عرفان الله عرفان نايب منشى اين جرگه گفت که نامزدان کميسيون هاى امور بين المللى، دينى و فرهنگى، اقتصاد ملى و عدلى و قضايى، به دليلى که تعداد آنها بالاتر از ٩ تن و کمتر از ٢٥ تن مى باشد، بدون راى گيرى و به گونۀ مستقيم عضويت اين کميسيون ها را حاصل کرده اند. 

قرار است هيئت هاى ادارى هر کميسيون، از طريق انتخابات ميان کميسيونى برگزيده شود.

به گفته عرفان، شمارى از وکلا در عين زمان براى دو کميسيون نامزد شده اند. او افزود که نامزدى اين وکلا براى يکى از انتخاب هاى شان حذف مى شود؛ زيرا همزمان يک تن نمى تواند عضويت دو کميسيون را داشته باشد.

امکانات مادى و معنوى در انتخاب کميسيون ها

برخى اعضاى ولسى جرگه مى گويند به دليلى علاقمندى عضويت در برخى کميسيون ها ميان اعضاى جرگه بيشتر مى باشد که اين وکلا، امکانات مادى و معنوى براى خود شان در نظر دارند. 

منورشاه بهادری نماینده مردم هرات در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه به دنبال ثبت نام شمار زیادی از اعضای جرگه در چهار کمیسیون گفت: «در کمیسیون ها باید تجربه در نظر گرفته شود؛ اما در کمیسیون ها بیشتر به پول توجه می شود، همین حالا کرسی ریاست های کمیسیون ها خرید و فروش می شود، هر کسی که پول دارد رئیس می شود.»

این درحالی است که در گذشته نیز برخی اعضای جرگه، از وجود فساد مالی در انتخابات هیات اداری جرگه سخن زده بودند.

رمضان بشردوست نماینده مردم کابل، که خود را به کميسيون مصئونيت و امتيازات وکلا نامزد کرده است، نیز گفت که به دلیلی شمار زياد وکلا خواهان عضویت در کمیسیون های مالی و بودجه، امنیت داخلی، مواصلات و مخابرات و سمع شکایات هستند که این کمیسیون ها، نسبت به سایر کمیسیون ها جایگاه ويژه دارد و می توانند از اين طريق به قدرت و پول شان بيفزایند.

او افزود که در گذشته، همین کمیسیون ها بیشتر با حکومت و مردم در ارتباط بوده و حالا نماینده گان علاقه مند هستند تا در این کمیسیون ها عضویت داشته باشند .

وی در پاسخ به سوالی گفت: «این کمیسیون ها برای قدرت طلبی، فشار آوردن بر حکومت، گرفتن پروژه ها، تقرری افراد در پست های حکومتی به خصوص در سکتور امنیتی، می تواند وکلا را کمک بکند؛ از این رو همه خواستار عضویت در این کمیسیون ها می باشند.»

سید عظیم کبرزانی نماینده مردم هرات، به آژانس خبری پژواک گفت که شماری از اعضای اين جرگه، به دلیل عوامل متعدد چون به دست آوردن پروژه ها برای ولایات شان، کسب قدرت و نفوذ، داد خواهی برای موکلین شان و برخی موارد دیگر، بيشتر به عضويت در چند کميسيون مشخص شده اند. 

موصوف افزود که او نيز براى کميسيون مالى و بودجه به دليلى نامزد شده که در اين بخش، تخصص دارد و وکلاى حوزه غرب کشور از او خواسته اند که براى اين کميسيون نامزد شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement