خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دهاقین هرات از افزایش کشت و حاصلات "گیاه الوويرا" رضایت دارند

دهاقین هرات از افزایش کشت و حاصلات "گیاه الوويرا" رضایت دارند

Jul 09, 2019 - 16:57

شهر هرات (پژواک، ١٨ سرطان ٩٨): مسئولين رياست زراعت و دهاقین ولايت هرات ميگويند که کشت گیاه الوويرا، افزایش یافته و حاصلات خوبى را هم به دست می آورند.

الوويرا؛ گیاهی است که در بیشتر کشورهای جهان به گیاه هزار درمان مشهور است و پس از زعفران، به بدیل خوبی برای کشت مواد مخدر در ولایت هرات تبدیل شده است.

این گیاه از سه سال به این سو در شهر و چندین ولسوالی­های دور و نزدیک ولایت هرات کشت می­شود و ده ها دهقان مصروف ترویج آن هستند.

مسئولان ادارۀ زراعت هرات می­گویند که  گیاه الوويرا، معمولاً درگلخانه­ها پرورش داده می­شود و باید روزانه ٨ تا ١٠ ساعت آفتاب ببیند.

حمیدالله ناصری مدیر عمومی ترویج رياست زراعت ولایت هرات، امروز به پژواک گفت که در حال حاضر، دوصد گلخانه آلوويرا در اين ولايت موجود است؛ اما کشت این گیاه در حال افزایش است.

موصوف افزود: "این گیاه رامیتوانیم یک گیاه اقتصادی نام بگیریم که از لحاظ اقتصادی خیلی خوب است و هم تولید خوبی دارد و در گلخانه ها یک فصل و یا دو فصل میتوانند تولید کنند و از آن در ساخت داروها میتوانند استفاده کنند و همچنان میتواند به جوس ها و میوه جات و عطریات نیز علاوه شوند."

وی گفت این گیاه برای نخستین بار سه سال پیش از سوی یک شرکت خصوصی در هرات ترویج یافت و این شرکت پس از قرارداد با گلخانه داران، محصولات الوويرا را از آنها خریداری می­کند.

به گفتۀ مدیر ترویج ادارۀ زراعت هرات، بر اساس قرارداد این شرکت، هر کیلو از این محصول را به ٢٠ افغانی خریداری می­کند و هر"بوته" الوويرا سه تا پنج کیلو محصول می­دهد.

او افزود که  قرار است در آینده­ نزدیک مسئولان این کارخانه، یک شرکت تولید الوويرا را در هرات ایجاد ­کنند که با ساخت آن، بازار خوبی برای این محصولات به وجود خواهد آمد.

مدیر ترویج رياست زراعت هرات تاکید کرد که این گیاه نیز می­تواند بدیل خوبی برای کشت کوکنار باشد.

وی تصریح کرد: "نظربه جنبه اقتصادی این گیاه میتوانیم بگویم که بدیل خوبی به جای کشت کوکنار باشد؛ اما در صورتیکه بتوانیم فابریکه آنرا در هرات فعال کنیم، بخاطریکه دهقان های مارکت درست ندارند، محصولات شان را به برخی دکانها میفروشند."

مسئولان اداره زراعت هرات همچنان می­گویند که امسال وزارت زراعت، برای گسترش کشت این محصول قرار است ١٤ گلخانه­ی آلوويرا را در اختیار دهاقین قرار ­دهند.

شرکت خصوصی الماس جنوب هرات، برای نخستین بار در افغانستان دست به ترویج گیاه الوويرا در ولایت هرات زده است.

گیاهی که در کنار کشت های بدیلی چون زعفران و میوه های گلخانه ای؛ توانسته بدیل جدید برای مواد مخدر به شمار رود.

​عبدالسلام حیدری مسئول اين شرکت گفت که هم اکنون بیش از دو صد تن در این شرکت مصروف فعالیت اند.

وی همچنان گفت که آنان در پی افزایش ساحه کشت شان در هرات و سایر ولایات اند.

او گفت: "میخواهیم که کشت خود را گسترش بدهیم در تمام ولایات افغانستان؛ تا مردم با این گیاه آشنایی کامل پیدا کنند."

وی از دولت خواست تا برای ترویج بیشتر گیاه الوويرا؛ از واردات ژِل و کُنستانتره مشابه آن از کشورهای بیرونی به افغانستان، جلوگیری نمایند.

از سوى ديگر، نصرالله يکى از کشاورزان هرات گفت که الوويرا در مقایسه با کوکنار، سود قابل ملاحظه ای دارد و آنها از دولت می­خواهند تا برای ترویج و رونق بیشتر این گیاه، از واردات محصولات مشابه آن از کشورهای بیرونی به افغانستان جلوگیری کنند.

بنا به گفتۀ مسئولان ریاست زراعت هرات، درحال حاضر گیاه الوويرا در شهر و ولسوالی های کشک رباط سنگی، اوبه، گذره، غوریان، کرخ و انجیل هرات کشت می گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement