خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امسال حاصلات گندم در لوگر ۴۰ درصد افزایش یافته است

امسال حاصلات گندم در لوگر ۴۰ درصد افزایش یافته است

Jul 11, 2019 - 16:19

 

 پل علم (پژواک، ۲۰ سرطان ۹۸): مسئولين ریاست زراعت لوگرگفتند که امسال حاصلات گندم دراین ولایت ۴۰ درصد افزایش یافته است و کشاورزان ازحاصلات آن راضی اند.

عبدالله تسل رييس زراعت لوگر، به تاریخ ۲۰ سرطان، به آژانس خبری پژواک گفت که سال پار در ۲۲۵۵۰ هکتارزمین دراین ولایت گندم زرع شده بود که به سبب آفات طبيعی و امراض نباتی، بیش از ۶۲ تُن گندم از آن حاصل شد.

اما موصوف گفت: ((امسال درعین مساحت زمين گندم کشت شده ولی به سبب مراقبت خوب از آن، میزان حاصلات آن، به بیش از ۸۶ هزارتُن افزایش یافته است.))

به قول موصوف، آنها تلاش می ورزند تا در سال آینده برای دهاقین تخم های اصلاح شده بذری، کودکيمیاوی، ادویه  را توزیع نمایند و در بخش زراعت آنها را آموزش دهند تا ميزان حاصلات آن نسبت به امسال بیشتر افزایش یابد.

 رفیع الله یکتن از زارعین علی خان قلعه  پل علم مرکزلوگر، به پژواک گفت که امسال درشش جریب زمین گندم زرع نموده است.

نامبرده گفت: ((امسال زحمت ام به هدر نرفته، سال پار از یک جریب زمین ۱۱۰ سيرگندم حاصل گرفته بودم اما امسال از یک جریب زمین ۱۵۱ سیرگندم حاصل گرفتم.))

د نوموړي د معلوماتو له مخې، اکنون نرخ یک سير(هفت کیلوگرام) گندم ۱۷۰ افغانی است که نسبت به سال های گذشته قیمت آن نازل است.

همچنان نوراحمد یکتن از زارعین منطقه مغل خیل ولسوالی محمدآغه، به پژواک گفت که امسال ضمن گندم، حاصلات سبريجات نیز قابل ملاحظه بود.

موصوف گفت: ((۱۲ جریب زمین را به اجاره گرفته ام، ازهر جریب باید ۷۰ سيرگندم حاصل بگیرم، امسال تخم های اصلاح شده را زرع نموده بودم، کودکيمياوی را هم به وقت معین آن دادم، آب جوی نیز وافر بود، حاصلات را نیز دو چند بدست آوردم.))

موصوف علاوه کرد که امسال دهاقین لوگراز زمین های شان حاصلات قابل ملاحظه بدست آورده اند و درمورد خیلی خرسند اند.

قابل ذکراست که افزون برگندم، بادنجان رومی، بادنجان سیاه، بامیه، لوبیا، کچالو، پیاز، بادرنگ، جواری، جو و برخی سبزیجات کشت می شوند، پیاز ازجمله مشهورترین حاصلات زراعتی لوگر است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan