خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان اشتراک کننده درنشست دوحه: طالبان امروز طالبان دیروز نیستند

زنان اشتراک کننده درنشست دوحه: طالبان امروز طالبان دیروز نیستند

Jul 11, 2019 - 16:03

کابل (پژواک، ۲۰سرطان ۹۸): برخی از زنان اشتراک کننده در نشست دوحه می گویند که طالبان امروز طالبان دیروز نیستند و از آنها در نشست دوحه مطابق کلتور افغانی استقبال گرم کردند.

نشست بين الافغانى قطر که بتاريخ ١٦ و ١٧ سرطان با اشتراک ۶۰ تن، به میزبانی قطر و جرمنی در دوحه مرکز قطر برگزار شد، برعلاوۀ هیئت ۱۷ نفری طالبان؛ نمایندگان زنان، سیاستمداران، فعالان مدنی افغان از کابل، اروپا و کشورهای دیگر اشتراک کرده بودند.

اين نشست با انتشار قطعنامه هشت ماده يى پايان يافت که در آن از طرف هاى درگیر جنگ خواسته شده که بجای به کارگیری ادبیات تهدید، انتقام جویی و جنگ طلبانه در بیانات رسمی خویش، از زبان ملایم استفاده نمایند.

عزیزه وطنوال عزیزی و یکتن از اشتراک کنندگان مذاکرات بین الافغانی دوحه در نشستی که  امروز از سوی شبکه زنان در کابل برگزار شد، گفت، در قطعنامه اى که از سوی شرکت کنندگان این نشست صادر شد، به اشتراک زنان در بخش های مختلف زندگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی  تاکید شده است.

وی افزود، طالبان گفتند که زنان افغان می توانند در بیرون کار و تحصیل نمایند، اما داخل چوکات شرعی.

خانم عزیزی ميگويد: «نظام فعلی ما که بنام جمهوری اسلامی شمرده می شود، معادل این نظام را در جهان نمی بینم، نظام ما اسلامی است، ما الحمد لله همه مسلمانان استیم، دوبار که حج رفته ام، مسلمانی که میان افغانها وجود دارد در جهان نظیر ندارد.»

موصوف به عنوان نماینده زنان گفت، ما نظام اسلامی داریم، اگر آنها در نظام شریک شوند، ما قانون اساسی داریم که برمبنای اصول قانون اساسی با آنها برخورد خواهیم  نمود.

وی در رابطه با تغییرات پالیسی طالبان در برابر زنان گفت: «قبلاً آنها به این نظر بودند که زن باید بدون محرم جایی نرود، اما آنها حالا قبول کردند که ما بدون کدام محرم از افغانستان آمده در کنفرانس قطر اشتراک کردیم و با احترام خاصی از ما استقبال کردند، به صدای ما گوش دادند و پیشنهادات مارا شنیدند.»

خانم عزیزه علاوه کرد که این یک تحول بزرگ است، توقع بیشتر از این از آنها نداشتند.

او ميگويد: «طالبان به این کاملاً قانع بودند که ما به معلم نیاز داریم، به داکتر و نرس نیاز داریم تا در جامعه کار و خدمت کنند حتی در بخش ازدواج به این عقیده بودند که زن و مرد می توانند با توافق هم ازدوج کنند، این صحبت ها را در نظریات شان واضح کردند.»

ماری اکرمی رییس شبکه زنان و یکتن از اشتراک کنندگان نشست دوحه گفت که در این نشست به همه اشتراک کنند گان از پنج تا هفت دقیقه وقت داده شد و همه نظریات شانرا شریک ساختند.

 وی با تاکید اینکه طالبان از زنان افغان استقبال خیلی عالی کردند، گفت که فکر می کند طالبان هم از جنگ خسته شده اند و دیگر جنگ نمی خواهند.

موصوف این نشست را به فال نیک گرفته، گفت که آغاز مذاکرات بین الافغانی جدا از مذاکرات امریکا و طالبان نخستین دروازه مذاکرات میان افغانها است که امیدواریم ادامه پیدا کند.

اما روشن څیړن عضو جامعه مدنی درحالیکه برخورد طالبان را در دوحه به دیده شک می نگریست، گفت، چه معلوم است که اینها با شریک شدن شان در نظام به طالبان دیروز مبدل شوند و خشونت را در پیش گیرند، باید با آنها خیلی محتاطانه رفتار کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan