خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"افزايش جمعيت در شهرکابل مشکل آفرین شده است"

"افزايش جمعيت در شهرکابل مشکل آفرین شده است"

Jul 13, 2019 - 15:49

کابل (پژواک، ٢٢ سرطان ٩٨): والى کابل، ضمن ابراز نگرانى از رُشد سريع نفوس کشور، گفت که افزايش جمعيت در شهر کابل مشکل­ آفرین شده است. 

اداره ملی حفاظت محیط زیست، روز جهانی جمعیت (۱۱ جولای) را طی محفلی در کابل تجلیل کرد.

محمد یعقوب حیدری والی کابل، امروز در نشستى که به مناسبت روز جهانى جمعيت (يازدهم جولاى) در کابل تدوير شده بود، گفت که عدم آگاهی مردم سبب رشد سريع نفوس در کشور شده است. 

ادارۀ ملی احصائیه و معلومات کشور، شمار جمعیت افغانستان را در سال روان ۳۲ میلیون تخمین کرده است و جمعیت کشور، هر سال دو عشاريه چهار درصد افزایش را نشان می دهد.

اداره ملی احصاییه ومعلومات  می‌گوید که رشد سریع جمعیت، کشور را در رسیدن به اهداف توسعه پایدار، با چالش روبه رو ساخته است.

والى کابل گفت احصاییه ‌ها نشان می ‌دهند که در شهر کابل، نزدیک به پنج میلیون انسان زندگی می‌کنند؛ در حاليکه این شهر به هیچ وجه گنجایش و ظرفیت مناسبی برای این تعداد ندارد. 

او افزود در کابل در حالى در هر کيلومتر، بیش از۱۵۰۰ تن به شکل غیرمعیاری زندگی می کنند که حدود ٧٥ درصد مردم با فرهنگ شهرنشینی آشنایی ندارند.

وى افزود: «حدود ۸۵ درصد زوج ها در افغانستان فاصله دهی بین ولادت ها را مراعات نمی کنند و این خود سبب کثرت نفوس و رشد سریع نفوس در کشور می شود.»

والی کابل از وزارت هاى صحت عامه و معارف خواست که به مردم در مورد رشد غيرمعيارى نفوس آگاهى دهند.  

همچنان محمد کاظم همایون رئیس ادارۀ حفاظت از محیط زیست کشور گفت: "محيط زيست، مساله سادۀ نيست و   توجه به حفاظت از محیط ، وظیفه همه مردم بوده  و به همين علت، نبايد به سادگی از كنار آن گذشت."

او افزود که آلودگی محیط زیست، موجب بروز بیماری ‌هایی مختلف جسمی و روانی می‌ شود و تهدیدی برای نسل‌ های آینده است.  

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement