خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دو سردخانۀ ميوه و سبزيجات در ميدان هوايى "حامد کرزی" افتتاح شد

دو سردخانۀ ميوه و سبزيجات در ميدان هوايى "حامد کرزی" افتتاح شد

Jul 13, 2019 - 17:08

 کابل (پژواک، ۲۲ سرطان، ۹۸): دو سردخانه که ظرفيت نگهدارى شصت متريک تُن ميوه و سبزيجات را دارا مى باشد، در گمرک ميدان هوايى کابل، به بهره بردارى سپرده شد.

اين سردخانه ها از سوى وزارت زراعت، مالدارى و آبيارى به همکارى مالى اداره انکشافى ايالات متحدۀ امريکا(USAIDinfo-icon) به هزينه ١٤ميليون افغانى ساخته شده است.

احمد رشاد پوپل رئیس عمومی گمرکات وزارت ماليه گفت که اين سردخانه ها، هرکدام ظرفيت نگهدارى ٣٠ متريک تن ميوه و سبزيجات را دارا مى باشد.

وى با بيان اينکه با ايجاد اين سردخانه ها از فاسد شدن ميوه و سبزيجات تازه جلوگيرى خواهد شد، افزود که اين يک فرصت خوب، براى صادر کنندگان مى باشد تا صادرات شان را بيشتر سازند.                                                                                                                             

بربنياد معلومات پوپل، حرارت هوا در این سرد خانه از -۵ تا +۵ درجه کنترول مى شود.

موصوف درادامه افزود که حکومت تلاش مى نمايد سهولت هاى بيشترى براى صادرکنندگان ايجاد کند؛ تا  محموله هاى تجارتى آنها از طریق دهلیزهای هوایی  به خارج از کشور صادر گردد.

وی گفت هرچند درميدان هاى هوایی هرات، مزار و کندهار، دهلیزهای هوایی ایجاد گردیده؛ اما تا کنون سردخانه ایجاد نشده است.

حشمت الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، مالدارى و آبيارى طى صحبتى گفت که  تاجران قبلا از لحاظ نگهداری محصولات شان درميدان هوايى کابل، به مشکل مواجه بودند و مقدار زياد مواد آنها فاسد مى شد.

وى افزود که ايجاد اين دوسرخانه، مشکلات صادرکنندگان را مرفوع خواهد ساخت .

براساس معلومات منبع، در افغانستان ۳۱۶۰ سردخانه موجود است که بیش از ۳۰۰۰ سردخانه به درجه صفری فعالیت میکند، و متباقی سردخانه های عصری مى باشند.

وی گفت که ساخت ۱۲ سردخانه  در ۱۱ ولایت که هر یک ظرفیت ۵۰۰ متریک تن را دارا بوده، جدیدا قرارداد شده که ۳۶ میلیون دالر هزینه برخواهد داشت، که با تاسیس این دوازده سردخانه مشکلات تاجران مرفوع خواهد شد.

حاجی اختر محمد احمدى رئیس اتحادیه تاجران میوه تازه و سبزیجات کابل، از افتتاح اين دو سردخانه اظهار خشنودى نموده گفت که ايجاد اين چنين سهولت ها صادرات ميوه و سبزيجات را افزايش خواهد داد

وی افزود: « صادرکنندگان می توانند بعد از این، میوه جات خود را یک روز قبل در سردخانه ها جا به جا ساخته آماده پرواز نمایند، که قبلا این امکانات وجود نداشت و مال تاجران فرسوده و پوسیده می شد و بیشتر متضرر میشدند.»

ازسويى هم، وى ايجاد اين دوسردخانه در کابل را کافى نپنداشته گفت که اگر سردخانه هاى بیشتر باشد صادرات بیشتر خواهد بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan