خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

متخصصين روى طرح حفظ آثار باستانى در معدن مس عينک لوگر کار مى کنند

متخصصين روى طرح حفظ آثار باستانى در معدن مس عينک لوگر کار مى کنند

Jul 13, 2019 - 15:39

کابل (پژواک، ۲۲ سرطان ۹۸): متخصصین روی چگونگی کندنکاری و حفظ آثار باستانی در ساحه مس عینک گفتگو می کنند و نتیجۀ آنرا با رئیس جمهور شریک مى سازند؛ تا در مورد تصمیم اتخاذ و استخراج آن آغاز شود.

معدن مس عينک در٤٠ کيلومترى جنوبغرب کابل، در منطقۀ عينک ولسوالى محمدآغه ولايت لوگر موقعيت دارد.

 بر بنياد گزارش ها، ذخيرۀ موجود مس اين معدن تا ١٧ ميليون متريک تن تخمين شده و علاوه بر آن، در حدود ٧٧٠٠ متريک تن نقره، ٦٠٠ متريک تن کوبالت و يک اندازه طلا نيز در اين ولايت وجود دارد.

قرارداد این معدن در سال ۱۳۸۷ با کمپنی چینایی ام سى سى (MCC) امضاء شد؛ اما به دلیل مشکلات امنیتى، موجودیت آثار باستانی در ساحه معدن و ملاحظات کمپنی و وزارت معادن و پترولیم در مورد قرارداد این معدن، کار استخراج آن تا به حال آغاز نشده است.

امروز سمپوزیم بین المللی سه روزه براى چگونگى حفظ آثار ساحات باستانی و انکشاف معدن مس عینک، از سوى وزارت معادن و پترولیم و وزارت اطلاعات و فرهنگ، به اشتراک متخصصین بین المللی و داخلی در شهر کابل آغاز شد.

نرگس نهان سرپرست وزارت معادن و پترولیم که در مراسم افتتاحییه این سمپوژیم سخنرانی می کرد، گفت: «از حدود یک و نیم سال بدینسو، ما پروسۀ بررسی پروژه مس عینک را شروع کردیم، مشکلات در این پروسه را تقسیم کردیم و برای هرکدام آن، راه حل جداگانه را پیشنهاد کردیم."

او افزود که آثار باستانی در ساحۀ معدن مسک عینک، از ارزش تاریخی خاص برخوردار است و همین مسئله سبب شده تا روند استخراج مس از این معدن، با تاخیر مواجه شود.

او گفت: «حدود یک سال می شود که ما با وزارت اطلاعات و فرهنگ مشترکاً کار می کنیم و مطالعاتی را نیز انجام دادیم؛ تا چطور برای حفظ و مصؤنیت آثار باستانی و استخراج مس، کارشیوه ای را روی دست گیریم.»

سرپرست وزارت معادن و پترولیم افزود: «سرانجام پس از مطالعات برای راه حل این موضوع، سه گزینه را برای چگونگی استخراج و حفظ آثار باستانی روی دست گرفتیم، حفظ مکمل آثار باستانی و کندنکاری در ساحات آثار باستانی از طریق زیرزمینی، انتقال بعضی آثار باستانی از ساحه معدنکاری و حفظ آثار که قابل انتقال نمی باشند و گزینۀ سوم، انتقال تمامی آثار باستانی تا مستقیم به معدنکاری برویم.»

موصوف افزود که این سمپوزیم نیز برای همین منظور دایر شده است؛ تا متخصیین بین المللی در امور آثار باستانی و معدنکاری، یکجا با متخصصین افغانستان، در این مورد نظریات شان را ارایه و یکی از گزینه ها را انتخاب کنند.

او گفت که متخصصین دربخش باستانشناسی و معدنکاری، امروز نظریات و پیشنهادهای شان را در مورد ارایه می کنند.

به گفته او؛ فردا نتايج اين سمپوزيم با محمد اشرف غنى رئيس جمهور کشور شريک ساخته مى شود تا يکى از گزينه هاى مورد تاييد رئيس جمهور قرار گيرد.

وی علاوه کرد: «امیدوار استیم که در قسمت حفظ آثار باستانی و شیوۀ معدنکاری در این ساحه، به یک نتیجه برسیم؛ این نتیجه برای ما راه را باز می کند تا مذاکرات را با شرکت [ام سى سى] پیش ببریم تا در ظرف چند ماه، شاهد استخراج از این معدن باشیم.»

حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در نشست امروز گفت که در ساحه مس عینک تا به حال تقریباً ده هزار اثر باستانی شناسایی شده و از میان آن ها ۳۵۰۰ اثر، به موزیم ملی کشور انتقال شده است و پنجاه اثر بزرگ که شامل مجسمه بودا و استوپه ها می باشند، در ساحه حفظ شده است.

او گفت که در مجموع، تعداد آثار باستانی در این ساحه به بیش از پنجاه هزار اثر می رسد که بیشتر به قرن ششم و هفتم ميلادى تعلق می گیرد.

موصوف افزود که حفظ و مراقبت آثار به دست آمده از ساحه مس عینک، مسئوليت جامعۀ بين المللى است؛ زيرا اين آثار هويت بين المللى دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan