خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محصولات جنگل پسته در سمنگان ٧٦ درصد کاهش يافته است

محصولات جنگل پسته در سمنگان ٧٦ درصد کاهش يافته است

Jul 14, 2019 - 11:38

ایبک (پژواک، ٢٣ سرطان ٩٨): رياست زراعت، مالدارى و آبيارى ولايت سمنگان مى گويد که محصولات جنگل پسته در اين ولايت، امسال نسبت به سال گذشته ٧٦ درصد کاهش يافته است.   

محمد رحمان ارغندیوال رئیس زراعت مالداری و آبیاری سمنگان، به آژانس خبرى پژواک گفت که بررسى هاى اين رياست از جنگلات پستۀ اين ولايت، نشان مى دهد که سال گذشته ١٧ درصد و امسال چهار درصد درختان پسته حاصل گرفته اند.

وى، شرايط نامناسب اقليمى و باريدن ژاله را از عوامل کاهش محصولات پسته دانسته افزود: «در وقت شگوفه و گل کردن درختان پسته باران نبارید، به همین دلیل دانه و شگوفه های پسته از اثر گرمی هوا سوخته و یک مقدار دیگری آن توسط ژاله و امراض از بین رفته است.»

به اساس معلومات وى، در مرکز و ولسوالى هاى حضرت سلطان، فيروزنخچير و درۀ صوف بالاى اين ولايت، در بيش از ٤٢ هکتار جنگلات طبيعى پسته وجود دارد.

به اساس قانون وزارت زراعت، از جنگلات پسته در حالى از سوى افراد موظف محافظت مى شود که از هر صد درخت، دست کم پانزده درخت حاصل گرفته باشد.  

مردم محل در زمان معينى که از سوى شوراى مردمى اعلام مى شود، به جنگلات مى روند و حاصلات پسته را جمع آورى مى کنند.

به اساس معلومات رئيس زراعت سمنگان، باشنده گان سمنگان سال گذشته از جنگلات پسته بيش از ٢١٢ تن مغز پسته را جمع آورى کرده و از اين مدرک، در کل ٢٦٥ ميليون افغانى به دست آورده بودند.

از ديروز به اين سو، مردم محل براى جمع آورى پسته به جنگلات رفته اند؛ اما امسال اين چنين عايد را به دست آورده نمى توانند. 

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement