خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از باغ های انگور درهلمند ۹۰ هزار متریک تن حاصلات جمع آوری خواهد شد

از باغ های انگور درهلمند ۹۰ هزار متریک تن حاصلات جمع آوری خواهد شد

Jul 15, 2019 - 14:47

 

لشکرگاه (پژواک، ٢٤ سرطان ٩٨): مسئولین وزارت زراعت در ولایت هلمند میگویند که امسال از باغ های انگور در این ولایت، ۹۰ هزار متریک تن حاصلات جمع آوری خواهد شد که نسبت به سال های گذشته، ده در صد افزایش را نشان میدهد.

از سوی دیگر، با آنکه باغداران از حاصلات انگور خوشحال اند؛ اما از اثر نبود مارکیت مناسب و سردخانه ها نگران اند.

زلمی الکو رئیس زراعت ولایت هلمند، امروز به آژانس خبری پژواک گفت که در ۴۶۱۰ هکتار زمین این ولایت، باغات انگور احیا شده و مردم از آن حاصلات خوب به دست می آورند.

وی افزود: ((ما طی هر سال در این ولایت، به همکاری باغداران ۳۰۰ باغ تازه انگور را احیا میکنیم؛ تا برای جلوگیری از کشت تریاک، بدیل مناسب شود و این کار نتیجه مطلوب داده است.))

بر اساس معلومات الکو، امسال از باغ های این ولایت، حدود ۹۰ هزار متریک تن حاصلات انگور جمع آوری خواهد شد که نسبت به سال های گذشته، ده در صد افزایش را نشان میدهد.

به گفته او در حال حاضر در ولایت هلمند، ۲۱ نوع انگور موجود است که در کنار این ولایت در ولایات دیگر نیز مارکیت مناسب دارد.

از سوی دیگر، عبدالله یک تن از باغداران لشکرگاه به آژانس خبری پژواک گفت که از حاصلات امسال انگور بیسار خوش است.

وی افزود: "حاصلات ما بسیار خوب است؛ اما برای فروش آن، مارکیت مناسب وجود ندارد و نه سردخانه ها است که ما انگور خود را در آنجا نگهداری کنیم، همه ساله حاصلات ما خراب میشود."

همچنان سردار محمد یک تن از باغداران ولسوالی نادعلی این ولایت، به آژانس خبری پژواک گفت که حاصلات امسال آنها بسیار خوب است.

وی افزود: ((حاصلات ما بسیار خوب است؛ اما از اثر نبود مارکیت مناسب، سال گذشته انگور خود را مفت به قریه داران تقسیم نمودیم و اگر امسال نیز مارکیت مناسب نباشد مجبور استم این کار را تکرار کنم.))

شماری از باغداران دیگر نیز اظهارات مشابه داشتند و از حکومت خواهان ایجاد مارکیت مناسب برای حاصلات انگور خویش شده اند.

اما رئیس زراعت هلمند گفت که آنها تلاش دارند که در هلمند و ولایات دیگر، برای حاصلات باغداران این ولایت مارکیت مناسب  پیدا کنند.

قابل یادآوری است که هلمند به سطح افغانستان، ولایتى است که نسبت به ولایات دیگر، کشت کوکنار در آن بیشتر است؛ اما در این اواخر مسئولان حکومت تلاش دارند که با شیوه های مختلف در این ولایت از کشت تریاک جلوگیری نمایند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking