خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: تکرار فاجعۀ انتخابات ۲۰۱۴ قابل تحمل نیست

عبدالله: تکرار فاجعۀ انتخابات ۲۰۱۴ قابل تحمل نیست

Jul 15, 2019 - 15:13

کابل(پژواک، ۲۴ سرطان ۹۸): رئيس اجرايى حکومت، تکرار فاجعۀ انتخابات ۲۰۱۴ را غیرقابل قبول خوانده، گفت که هیچ ادارۀ حکومتی حق ندارد به نفع و یا ضرر یک نامزد مشخص کار کند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت، امروز در همایشی تحت عنوان «برنامۀ آگاهی‌دهی عامه در خصوص افزایش مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸»، در قصر سپیدار، حضور زنان را در انتخابات بسیار مهم و حیاتی خوانده گفت که هرچند انتخابات چالش‌‎‌هایی خواهد داشت؛ اما همه باید وظیفه خود را در برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم ادا کنند.

وی، سهم زنان را در انتخابات ریاست جمهوری مهم و ارزنده خوانده گفت که این سهم به معنای حمایت از یک نامزد مشخص نیست و نباید ریاست امور زنان ولایات، در این خصوص سلیقه یی برخورد کند، هر رئیس حق دارد که به نامزد مورد نظر خود رأی بدهد.

موصوف، با اشاره به تقلبات و تخلفات انتخابات ۲۰۱۴، افزود که تکرار فاجعه انتخابات ۲۰۱۴ قابل تحمل برای شهروندان نیست و هیچ ادارۀ حکومتی، حق ندارد به نفع یک نامزد مشخص کمپاین کند.

عبدالله، با اشاره به اینکه خیر، صلاح و سلامت افغانستان به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بستگی دارد، گفت: «برگزاری انتخابات شفاف، تهداب افغانستان را مستحکم می­کند و به جز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، راه دیگری وجود ندارد و حتا آنانی‌که به انتخابات باورمند نیستند نیز به جز پذیرفتن انتخابات راه دیگری ندارند.»

از سويی هم حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، با ذکر اینکه هم اکنون زنان درکمیسیون انتخابات و در سطوح بلند این کمیسیون نقش اساسی و تصمیم‌ گیرنده دارند، گفت که حضور زنان می تواند در برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم کمک کند.

نورستانی علاوه کرد: «مشارکت فعال زنان در انتخابات گذشته، نشان داد که زنان نسبت به سرنوشت‌شان احساس مسئولیت می‌کنند و زنان نسبت به هر کس دیگر، دغدغه‌های امروزی را در سر دارند و نقش سازنده درانتخابات داشتند.»

رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که برگزاری یک انتخابات شفاف و سالم، وابسته به همکاری احزاب سیاسی، نهادهای مدنی، نامزدان انتخابات و حضور پُررنگ مردم می باشد.

همچنان دلبر نظری وزیر امور زنان که در این نشست صحبت می کرد، گفت که رای دادن و حضور در انتخابات به معنای حمایت از قانون، مردم‌سالاری و حقوق بشر است.

وی افزود که برنامۀ آگاهی‌دهی عامه در ۲۲۴ ولسوالی ۳۴ ولایت صورت ميگيرد که بدون شک مشارکت و سهم زنان در انتخابات را بلند خواهد برد.

وزیر امور زنان، از وزارت حج و اوقاف، نهادهای امنیتی، رسانه‌ها و نهادهای مدنی خواست تا آنان را در اجرای برنامه آگاهی دهی عامه برای مشارکت زنان در انتخابات، حمایت و همکاری کنند.

پیری مایادون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان که در این نشست صحبت می کرد،  گفت با آنکه زمان اندک به تدویر انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، تدویر این نشست مهم و به جا است.

وى افزود: «پیشرفت‌های خوبی را در پروسه انتخابات و روند گفتگوهای صلح شاهد هستیم و همین طور شاهد حضور پُررنگ زنان در نشست قطر بودیم، امیدواریم که مردم افغانستان شاهد برگزاری یک انتخابات خوب و تامین صلح در افغانستان باشند.»

موصوف گفت که حضور زنان در انتخابات پارلمانی کمرنگ بوده‌ است؛ اما اکنون حضور زنان درانتخابات پیش‌رو به عنوان نامزد و شرکت شان به عنوان رای‌دهند‌گان امیدوار کننده‌ است و حضور و فعالیت شان در این روند؛ به معنای تقویت دموکراسی، مردم سالاری و ارج گذاشتن به مسایل حقوق بشری است.

او تصریح کرد: «در گفتگوهای صلح که زنان نقش داشتند، ۸۰ درصد شفافیت در موافقت‌نامه‌ها دیده می‌شود؛ درحالی‌که این شفافیت در گفتگوهایی که زنان نقش چندانی ندارند، دیده نمی‌شود؛ بنابراین ما خواهان حضور پُررنگ زنان در گفتگوهای صلح هستیم.»

قرار است که انتخابات رياست جمهورى، به تاريخ ٢٦ ميزان سال روان برگزار گردد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan